Geriye dönüş

MOBİL REKLAM ALANI
08.10.2019
1.665
A+
A-

GERİYE DÖNÜŞ; sahneye koyulan bir oyun olsaydı: Oyunun bir yerinde geçmişte yaşanmış bir sahneyi katmak istemektir.
SİNEMADA OLSA; Bir filmin konusunu zaman içinde izleyicilere geçmiş bir olayı anımsatmaktır. Başka bir değişle, kişilerden birinin herhangi bir anısına yer vermektir.
Yazarlar roman ve hikâyelerinde, geçmişteki olayı gösteren bir anı olarak yazar. Yazarız!
İster oyunda olsun, ister filimde, ister roman ve hikâyelerde olsun. Düzgün akışı bozmadan olaya ve konuya dönmek önemli. Bütün bunlar kronolojik bir şekilde oluşur. Edebiyatta ve sanatta kural böyledir.
İnsanlık ve üzerinde yaşadığı dünya, çok hızlı bir değişimle kendini olgunlaştırıyor. Her düşünce! Kelimelere dökülen her fikir! Her hayal! Üç boyutlu ortama enkarne olmuş gibi geriye dönüyor. BÖLGEDE İLKHABER GAZETESİ’NİN de bu akışı bozmadan geriye döndüğünü görüyoruz.
Psikologlar, sosyologlar, pedagoglar, kişisel gelişimciler hep üç boyuttan bahseder. Geçmiş, gelecek ve şimdiki an! Gelecek kuşkusuz hayal! Şimdiki anın tekrarı yok! Geçmiş ise geride kalmış! Fakat bizi bir yerlere götürdüğü için önemli. Hayatın içinde geriye dönüşümüzün, kuşkusuz kronolojik bir sıralaması yok. Beklenemez de!
İnsanlık şu dünyada bitmez bir gayret içerisinde çabalayıp duruyor. Hepinizin ayrı hikâyesi var. Benim geriye dönüşümdeki sır, sizin hikâyelerinizde saklı. Uzun bir aradan sonra tekrar sizin için yazdıklarıma, kalbinizde ve zihninizde yer açın lütfen! Yarattığınız kendi hikâyelerinizde, kendi sözcük ve cümlelerinizi bulacaksınız. Hiçbir hikâye sizlere yabancı gelmeyecek. Bir avuç harflerle, sizlere hikâyelerinizi sunmak için buradayım.
Yazacağım hikâyelerde toplumun dar anlamda GERİYE DÖNÜŞÜNÜ bulacaksınız. Yapıcı GERİYE DÖNÜŞÜ arayacaksınız. Çözücü GERİYE DÖNÜŞÜ sizler yaratacaksınız. Bu özgürce yapıldığında GERİYE DÖNÜŞ, DOĞRUYA DÖNÜŞ olacaktır.
Yaradılıştan dolayı bilgi sonsuzdur ve devamlıdır. Ne demiş İbni SİNA: “İnsanın ruhu kandil, bilim onun aydınlığı ve tanrısal bilgelik de kandil yağı gibidir. Bu yanar ışık saçarsa o zaman sana diri denir. O zaman sen dirisin. Yanmaz karanlık kalırsa, o zaman sende ölü sayılırsın.”
Bilgi üzerinde çalışan insanlık, bilgiyi doğru yorumlayıp uyguladığı sürece kendini geliştirir. Üyeleri ve dostları eşliğinde: ORTAK YAŞAMI GELİŞTİRME VAKFI, düzenlediği: “Genç Bilim İnsanı Yarışması” sonucunda kazananlara ödüllerini verdi. Bilime gönül veren herkes davetliydi. Sanata, bilime her koşulda sahip çıkanlara sonsuz teşekkürler.
İşte size bir başka 19 yaşındaki gencin hikâyesi. Kıvırcık saçlı genç, boynuna taktığı yeşil papyonu ve gri ceketiyle yarışma koltuğuna oturdu.
19 yaşındaki bir gencin ne hayat tecrübesi olur ki? Ne öğretebilir bize? “Kim Milyoner Olmak İster?” yarışmasından tanıdık onu. Sosyal medyada manşet manşet paylaşıldı. Bunca zaman hiç kimse, İstiklal Marşımızı bize bu şekilde okutmamıştı. GERİYE DÖNÜP hepimiz her sözcüğünü düşünerek okuduk. O sorunun yanıtını bulmak için yoğun bir çaba sarf ettik.
Dünya üzerinde her türlü kargaşaya rağmen insanlık hedefine emin adımlarla ilerliyor.
Ne mutlu farkında olanlara…

ARA REKLAM ALANI
MOBİL REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.