Site Rengi

DOLAR 32,4974
EURO 34,9184
ALTIN 2.411,07
BIST 10.391,89
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
30°C
Hafif Yağmurlu
Cum 26°C
Cts 28°C
Paz 30°C
Pts 29°C

İhale ortalığı karıştırdı

REKLAM ALANI
22.10.2019
744
A+
A-

Haydarpaşa ve Sirkeci gar sahasının ihalesi tartışma konusu olmaya devam etti.  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan’ın, İBB’nin ihale hazırlamaktan aciz olduğunu ifade ederken, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bu tarihi binalarımıza sonuna kadar, İBB olarak aslanlar gibi sahip çıkacağız” açıklaması yaptı.

Haydarpaşa ve Sirkeci gar sahasının ihalesine ilişkin İBB’nin şartları yerine getirmediğini belirten Cahit Turhan, “Belediyenin söz konusu firmaları, istenilen şartları gerek tek tek, gerekse ortak girişim olarak yerine getirememiştir. Ayrıca açık açık şartnamede, ’müştereken ve müteselsilen’ ifadesinin belirtilmesine rağmen teklif mektubu ekinde bu ifadeye yer verilmemiş ve değiştirilmiştir. İhale Komisyonu, yaptığı inceleme neticesinde tüm bu hususları tespit etmiş ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin şirketlerinin oluşturduğu ortak girişimi ihale dışı bırakmıştır” dedi. İhale sonrasında ise avukatlar İBB’yi savunmak için harekete geçmişti.

ARA REKLAM ALANI

REKABET İLKESİ SEKTEYE UĞRADI
Haydarpaşa ve Sirkeci’de bahse konu gayrimenkullerin bulunduğu alanların sit kapsamında olduğunu ve imar kısıtlılığı bulunduğunu belirten Bakan Turhan, “Bu alanlar Marmaray’ın hizmete girdikten sonra yolcu hareketliliğinin azalması nedeniyle ihtiyaç dışı kaldı. TCDD’ye gelir sağlanması amacıyla, bu alanlar için ihaleye çıkarıldı. İhale baştan sona, TCDD’nin kiralama yönetmeliğine uygun olarak yapılmıştır. Buna karşın, Sayın Belediye Başkanı, ihale yapılmadan önce, ’Ne pahasına olursa olsun bu ihaleyi alacağım’ diyerek ihalenin rekabet ilkesini sekteye uğratmıştır. Şöyle ki; ihaleyi alan firma burada yapacağı işlerle ilgili ruhsat, izin ve belgeleri nereden alacaktır? Su, doğalgaz, gayri sıhhi müessese belgesi gibi belgeler nereden alınır? Elbette Belediye ve ona bağlı kurumlardan. Bu açıdan Büyükşehir Belediyesi’nin sürece müdahil olması en başından rekabet ilkesine halel getirmiştir. Şimdi soruyorum size, İBB’nin iştirakleri olan firmaların ihaleye girmesi ne kadar etik olmuştur?” diye konuştu.

İHALE HAZIRLAMAKTAN HACİZ
Öncelikle şartnamede istenilen evrakları bile hazırlamaktan aciz diyen Turhan, “İBB yönetiminin ihaleyi almaya çalışması normal bir durum mudur? Bugüne kadar ki ticari ilişkilerinde de hep bu yöntemi mi izlemiştir? Ayrıca girmeye çalıştığı ihalede, Belediye ortak girişiminin teklifinin 3 katı teklif veren şirketin, ihaleyi kazanmasından daha doğal ne olabilir? Kamunun yüksek kazanç elde etmesinden bir rahatsızlık mı duymaktadır? ’Yeterliliğe sahip olmadan ihaleye girerim, daha az teklif veririm; ihaleyi de bana vermek zorundasınız’ demek zorbalık değil midir? TCDD, 350 bin TL kira vermeyi teklif eden şirket yerine, 100 bin TL teklif eden ortak girişime bu ihaleyi verse, hukuki ve meşru davranmış olur mu? TCDD, tersi davranış gösterseydi, kamu zararı yaşanmış olmayacak mıydı? Kamudan bu tip gayrı meşru taleplerde bulunmak, kendilerinin benimsediği ve alışkanlık haline getirdiği bir yöntem midir? Şartname ve teklif edilen rakamlar ortada ve her şey şeffafken, kopartılan bu yaygara, ihale makamına sallanan parmaklar, ihaleye fesat karıştırmak değilse nedir? İBB’nin elinde, bu alanların binlerce katı büyüklüğünde yerler var iken, ihaleye konu alanlarda toplum yararına, modern bir kültür- sanat alanı kurulacak olması, Sayın İmamoğlu’nu neden rahatsız etmektedir? Bu ihaleyi yapan TCDD; neyi, nasıl, niçin ve ne kadar süreyle yapması gerektiğini tabi olduğu mevzuat usullerine uygun yapmıştır. Sayın Belediye Başkanı’nın ülkemizin saygın kuruluşlarından TCDD’nin itibarını zedelemeye kalkmasındaki maksadı nedir?” sözlerine yer verdi.

ŞAİBEYİ DAHA DA BÜYÜTTÜNÜZ
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının ihalesine yönelik açıklamalarına yanıt verdi. Bakan’ın ihaleyi alan kişiyle makamında çekilen fotoğrafın anlamlı hale geldiğini vurgulayan İmamoğlu, “Şaibeyi çok daha büyütmüş durumdasınız. TCDD’nin itibarını zedelemekmiş. TCDD’nin itibarını yeterince zedelediniz zaten. Bugüne kadar işlemlerinizde, yaptığınız işlerde, kazalarda zedelediniz zaten. Ama daha büyük zedeleme TCDD’nin tarihi iki simgesini, Sirkeci ve Haydarpaşa’yı herhangi birine, bilmediğiniz birine vermeyi tercih ederek, tercih etmeye çalışarak büyük bir zedelemeyi siz yapıyorsunuz. Bizim de vazifemiz, büyük bir sorumlulukla size engel olmak olacak. Bu tarihi binalarımıza sonuna kadar, İBB olarak aslanlar gibi sahip çıkacağız. Günün birinde çok utanacaksınız” açıklaması yaptı.

ASIL O FOTOĞRAF ŞAİBELİ
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının ihalesine yönelik açıklamalarına yanıt verdi. Bakan’ın ihaleyi alan kişiyle makamında çekilen fotoğrafın anlamlı hale geldiğini vurgulayan İmamoğlu, “Şaibeyi çok daha büyütmüş durumdasınız. TCDD’nin itibarını zedelemekmiş… TCDD’nin itibarını yeterince zedelediniz zaten. Bugüne kadar işlemlerinizde, yaptığınız işlerde, kazalarda zedelediniz zaten. Ama daha büyük zedeleme TCDD’nin tarihi iki simgesini, Sirkeci ve Haydarpaşa’yı herhangi birine, bilmediğiniz birine vermeyi tercih ederek, tercih etmeye çalışarak büyük bir zedelemeyi siz yapıyorsunuz. Bizim de vazifemiz, büyük bir sorumlulukla size engel olmak olacak. Bu tarihi binalarımıza sonuna kadar, İBB olarak aslanlar gibi sahip çıkacağız. Günün birinde çok utanacaksınız. Bu yaptıklarınıza çok utanacaksınız sayın bakan” dedi.

ÇOK ACI BİR AÇIKLAMA
Daha internet sitesi olmayan, 10 bin lira sermayeli bir şirketin, bu ihaleyi alırken ikinci davet gününden bir gün önce 1 milyon liralık sermaye artışını yapması bile bir şaibenin önemli bir parçasıdır şeklinde konuşan İmamoğlu, “ Nasıl bir sinyal aldı? Nasıl bir uyarı aldı? Nasıl böyle bir ihtiyaç hissetti? 15 gün içerisinde değerli bir ispat olarak görüyorum bunu ve vatandaşlarımızın dikkatini önemle bu hususa çekmek istiyorum. Hani hep bahsettim ya; bir avuç insan. Sayın Bakan bu açıklamasıyla bir avuç insanın yanında olmayı tercih etmiştir, 16 milyon İstanbullunun değil. Çok acı bir açıklamadır. Neymiş? Efendim 4 milyon liralık iş yapma şartı varmış! Allah aşkına; burada 254 milyon liralık iş yapmış olan sadece Kültür A.Ş.’den bahsediyoruz. 4 firma konsorsiyumu var, bunların dördü de kamu iştiraki, İBB’ye ait. Sadece bir tanesinin 254 milyon liralık iş tecrübesi var. Siz, iş tecrübesinden bahsediyorsunuz ya da başka bahanelerden” ifadelerini kullandı. İmamoğlu yapılanın yanlış olduğunun altını çizerek ihalenin İBB’nin hakkı olduğunu belirtti.

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.