Site Rengi

DOLAR 32,4952
EURO 34,6156
ALTIN 2.499,06
BIST 9.535,82
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
19°C
Hafif Yağmurlu
Per 17°C
Cum 16°C
Cts 19°C
Paz 21°C

Bağımlılık ve Uyuştucu

REKLAM ALANI
12.09.2019
442
A+
A-

Bağımlılık, bir maddenin ya da bir etkinliğin ruh ve-veya fiziksel sağlığı kötü yönde etkilemesine karşın kullanımının devam edilmesidir, doyuma ulaşmak için meydana gelen güçlü duygular ve sendrom durumudur. Halk tabiri ile tiryakilikte denmektedir. İşin garip tarafı tiryakilik bu işe masumiyet katmaktadır.

Psikiyatrik bozuklukların sınıflandırılmasına ilişkin DSM IV adlı kitaba göre bağımlılığın çeşitli ölçütleri vardır. Bağımlılık; Ruhsal ve Fiziksel Bağımlılık olarak ikiye ayrılır:

ARA REKLAM ALANI

Ruhsal, Psikolojik, Bağımlılık: Alışkanlık, itiyat gibi terimler ile de açıklanır. Ruhsal bağımlılık, kişinin duygusal ya da kişilik yapısı gereği, gereksinimlerini tatmin etme, gidermek amacı ile o maddeye düşkünlüğü biçiminde tanımlanabilir. Ruhsal bağımlılıkta madde alındığında doyum, rahatlama ve haz meydana gelir. Yaygın olarak görülenlerden bazıları İnternet Bağımlılığı (Dünya çapında 70milyar dolarlık bir oyun piyasası ve 1 milyar insanın bu işle iştigal etmesi), Bir İnsana Olan Bağımlılık (Anne-Baba –Eş), Cinsel Bağımlılık vb….

Bu tür ruhsal bağımlılarda kişi etkinlik esnasında psikolojik bir tatmin alır. Ve aldığı tatmin neticesinde kendisini bağımlı olduğu durumdan uzaklaştırmada zorluk yaşar. Gündelik yaşamını bağımlısı olduğu etkinliğe göre şekillendirir. Kişinin adaptasyonunu zorlaştıracaktır, zira kişi yakınlarından ve arkadaşlarından tepki alacaktır.

Fiziksel Bağımlılık: maddenin varlığına karşı duyulan fizyolojik bir istektir. Beden uyuşturucu maddeye karşı bir adaptasyon geliştirir. Madde alınmadığı zaman, ortaya bazı belirtiler çıkar. Çünkü bedenin bulduğu fizyolojik adaptasyon bozulmuştur. Kendini yeni duruma göre ayarlamak zorundadır. İşte bu dönemde belirtiler gözlenir. Keyif veren maddelerle ilişkilidir. Kişi maddeyi aldığında keyif alır ve zamanla maddeye alışır. Madde etkisini kaybettikten sonra sıkıntı yaşamaya başlar. Yoksunluk belirtileri ortaya çıkar. Madde kullanımında ruhsal ve fiziksel belirtiler birlikte görülmektedir. Sigara, Alkol, Kafein, Uyuşturucu Maddeler vb…

Ancak günümüzde bu iki tanım birbirinden ayrılmamaktır.

Bağımlılığı bu kadar tarif ettikten sonra olayın vahameti ve neden her geçen gün arttığını incelemekte fayda var.

Bağımlılık bir süreç içinde gelişir. Kişi önce maddeyi dener. Ardından düzenli kullanmaya başlar. Maddenin denenmesi işin başlangıç noktasıdır. Denenmesi kolaylaştırılınca ve cazip hale getirilince bir de yapay malzemeler ile hepten ucuz ve cazip hale getirilince ilk kullanım kolay olmaktadır.

Cazip hale getiren başka bir hususta sözüm ona sanatçı denen ve topluma örnek olması gerekenlerin birçoğu bu illetleri kullanmakta bunlarda kamu spotlarında bile gözükmektedirler! Uyuşturucu kaçakçısı okul yaptırır ve de ismini verdirebilir ise siz körpe beyinlere bu hayırsever kişinin yaptığı işin kötülüğünü nasıl izah edeceksiniz!

Ailede ve çevrede ilk adımları atılan bağımlılık masum gibi görünen sigara ve alkol tüketimi ile gübrelenmiş olmaktadır. Ailede içki ve sigara tüketimi yoksa bağımlı hale gelmek zorlama veya cebren olmadıkça çok zor görülmektedir.

Çevre etmeninin içinde en önemli faktörlerden biri de okuldur. İlçemizde okullarda bu işin olması bu faktörün önemini göstermektedir. Maalesef uyuşturucu okullarımıza kadar girmiş durumdadır.

Kullanılan maddeye göre esrar, eroin, yapay (alfa pvp – mdpv – tfmmp -mephedrone vb), kokain, extazy, sakinleştirici ve uçucular olarak tüketilmektedir. Yapay maddler son zamanlarda gelişmiş ucuz ve cazibel şekilleri ile kullanım hızını arttırmaya başlamıştır. Ucuz olmasına rağmen en öldürücü olan yapay uyuşturucuların zararları konusunda özel ihtimam gösterilmelidir.

Bazıları denetimli kullanımı çözüm olarak görse de kolay ve kısa yoldan para kazanma sevdasındaki insan cellatlarının işini kolaylaştırmaktan başka bir anlam ifade etmemektedir.

Ülkemizde Avrupa’ya oranla uyuşturucu tüketimi ve buna bağlı bağımlılık az olsa da bağımlılık yaşı 9’a düşmüş, 2013 te bir önceki yıla oranla uyuşturucudan ölüm %47 artmıştır.

İnsan bir kez bağımlı oldu mu artık bir daha tam olarak bu bağımlılıktan kurtulamaz. Ancak bu demek değildir ki, bağımlılık düzelmez. Bağımlılık düzelir ancak iyileşmez. Kişi madde kullanmadığı sürece iyidir. Bir sorunu yoktur!

Maide Suresi 90. Ayette Rabbimiz: “Ey iman edenler! İçki, kumar, dikili taşlar (putlar) ve fal okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki, kurtuluşa eresiniz.” buyurmuştur. Rabbimizin buyrukları bizlerin dünya ve ahiret saadeti içindir.

Bağımsız, aklı başında bir insan olmak için her türlü bağımlılıktan kurtulalım! İrademize sahip çıkıp, yalan söyleyen, süslü kelimeler ile bizleri kandıranlardan, uyutup uyuşturanlardan uzak durmaktan başlayarak irademizi ortaya koyalım. Anlık ve kısa zevkler için ömrümüze uzun acılar katmayalım.

Uyanık olalım, çevremize ve gelecek neslimize sahip çıkalım.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.