Site Rengi

DOLAR 32,5034
EURO 34,9120
ALTIN 2.407,37
BIST 10.391,89
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Parçalı Bulutlu
İstanbul
26°C
Parçalı Bulutlu
Cts 28°C
Paz 30°C
Pts 29°C
Sal 29°C

İdeoloji ve Akide

REKLAM ALANI
12.09.2019
354
A+
A-

İdeoloji kelimesi Fransızca “ideologie” kelimesinden türemiş olup fikir-düşünce bilimi manasına gelir. Her inceleme türünün temeli fikir ve düşünceler olduğu için birçok ilim adamı ideolojiyi bilim dallarının en önemlisi kabul etmiştir.

İdeolojiye dünya hayatında insan oğlunun toplumsal hayatını düzenleyen, insanoğlunun dünya üzerinde yaşarken dünya hayatının öncesi ve sonrasına dair edindiği fikirdir. Genel olarak siyasi ya da toplumsal bir öğreti meydana getiren ve siyasi ve toplumsal eylemi yönlendiren düşünce, inanç ve görüşler sistemi gibi tanımlarda yapılmıştır.

ARA REKLAM ALANI

Akaid, sözlük anlamı düğümlemek anlamına gelen akd kökünden türemiş olan akide kelimesinin çoğuludur. Aynı kökten türeyen i’tikad kelimesi ise; düğüm atmışçasına bağlanmak, bir şeye gönülden inanmak, o şeyi gönülden benimsemek anlamına gelir. O halde akide gönülden bağlanılan şey demektir. Terim Anlamı ise İslam dininde inanılması ve reddedilmesi gerekli olan esaslara denir. Bu esaslardan bahseden ilmede akaid ilmi denir.

Akaid’in konusu islamda inanılması ve reddedilmesi gereken esaslardır. İslam akidesini oluşturan konular Kuran-ı Kerimde ve sahih Hadis-i Şeriflerde farklı yorumlara gerek bırakmayacak şekilde açık ve kesin olarak yer alan hükümlerdir. Mesela, Allahın varlığı ve birliği melekler, kitaplar, peygamberler, ahiret, küfür, şirk, münafıklık vs. ile ilgili, kuranda anlamı açık ve kesin hüküm ifade eden ayetler akaid ilminin konusudur.

Gerek sözlük anlamları gerekse tariflerine bakacak olursak akide ve ideoloji birbiri ile irtibatlı hatta direk bağlantılıdır. Yani demek istediğim şudur ki bir insan kendini Müslüman diye tarif edip Hıristiyan gibi yaşayamaz Yahudi gibi düşünemez.

Kendini Müslüman olarak gören kimse faiz yiyemez kapitalist gibi yaşayamaz. “ Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah’tan sakının ki kurtuluşa eresiniz.” Âl-i İmrân Suresi 130.Ayet. Har vurup harman savuramaz. İsraf yapamaz, gösteriş olsun diye son model evlerde oturup son model arabalar ile caka satamaz. “Ey Adem oğulları! Her secde edişinizde güzel elbiselerinizi giyin; yiyin, için, fakat israf etmeyin; çünkü Allah israf edenleri sevmez.” A’râf Suresi 31. ayet Kendini Müslüman olarak ifade eden kimse Müslüman kardeşleri ile iyi geçinip onlar ile ittifak kurmaya çalışır. Kâfirler ile ittifaklar kurup günü kurtarmaya çalışmaz. Bir koyup üç alacağız mantığı Müslüman’a yakışmaz hele hele söz konusu Müslüman kardeşlerinin canı malı ve ırzı ise her türlü dünyalığı elinin tersi ile iter şov yaparak zaman kazanmaya milletin gözünü boyama çalışmaz. “İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz değildir. Asıl iyilik, o kimsenin yaptığıdır ki, Allah’a, ahiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır. (Allah’ın rızasını gözeterek) yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve kölelere sevdiği maldan harcar, namaz kılar, zekât verir. Antlaşma yaptığı zaman sözlerini yerine getirir. Sıkıntı, hastalık ve savaş zamanlarında sabreder. İşte doğru olanlar, bu vasıfları taşıyanlardır. Muttakiler ancak onlardır!” Bakara Suresi 177. ayet. Müslüman bilir ki zalime meyledilmesi dünyalık çıkarlar için ona yaranmaya çalışılması çocukça bir iştir. “Zulmedenlere meyletmeyin; sonra size ateş dokunur (cehennemde yanarsınız). Sizin Allah’tan başka dostlarınız yoktur. Sonra (O’ndan da) yardım göremezsiniz! Hud Suresi 113.Ayet

Müslüman olanın ideolojisi fikri bellidir. “Onlar, Allah’a ve ahiret gününe inanırlar; iyiliği emreder, kötülükten menederler; hayırlı işlere koşuşurlar. İşte bunlar iyi insanlardandır.” Âl-i İmrân Suresi 114. ayet, ayeti gereğince hep iyiliğin ve güzelliğin peşinde olurlar. Kötü olan şeylerin hakim olmaması içinde mücadele ederler. Konjoktür yada reel politik gibi günü birlik fikirlerin peşinde koşamazlar.

“Mümin erkeklerle mümin kadınlar da birbirlerinin velileridir. Onlar iyiliği emreder, kötülükten alı korlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekatı verirler, Allah ve Resulüne itaat ederler. İşte onlara Allah rahmet edecektir. Şüphesiz Allah azizdir, hikmet sahibidir.” Tevbe Suresi 71. ayet, ayeti gereğince kardeşlerinin iyiliği için çalışırlar ve namazlarını kılarlar. Namaz kılarken de bilirler ki sadece ve sadece Allah’ a kulluk edilir ve yalnızca ondan korkulur ona secde edilir. Allah u Ekber derken Abd ve Rusyanın yada İngiltere’nin büyük ve güçlü olmadığını bilir onların fitne ve sömürgeci olduğunu hatırından çıkarmaz.

“(İnsanları) Allah’a çağıran, iyi iş yapan ve “Ben müslümanlardanım” diyenden kimin sözü daha güzeldir?” Fussilet Suresi 33.ayet, ayetinin emri gereğince iyi işler yapar ve Müslüman olmaktan başka bir isim ve unvan peşinde koşmaz. Her tarafı idare eden bir nevi münafıklık alametleri gösteren demokrat şaklabanlığına sığınmaz, pazarlamacılıktan ve kötüyü iyi diye sunup zulme rıza manasına gelen ve emperyalizmin yumoş katılmış yüzü liberallik terbiyesizliği ile övünmez, her şeyi kabullenip sahiplenerek duruma sahiplenmek ve durumdan vazife çıkarmak olan muhafazakarlığı değişim adı ile türevleyerek uluslararası sermayeyi muhafaza etmeye yanaşmaz.

“Allah size, mutlaka emanetleri ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne kadar güzel öğütler veriyor! Şüphesiz Allah her şeyi işitici, her şeyi görücüdür.” Nisâ Suresi 58. ayet mucibince emanetler ehil kişilere verilir ve adaletten vazgeçilmez.

Ne mutlu sağlam akidesi olup akidesine uygun ideoloji peşinde koşanlara… Hakka tabi olup hakkı savunanlara insanlara hizmeti şeref sayıp gereğini yerine getirebilenlere.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.