Site Rengi

DOLAR 28,9135
EURO 31,1923
ALTIN 1.886,24
BIST 7.855,06
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
12°C
Hafif Yağmurlu
Per 9°C
Cum 7°C
Cts 10°C
Paz 11°C

Ehl-i Sünnet Olmak

REKLAM ALANI
12.09.2019
416
A+
A-

Suud denen tarafı ve yandaşlığı malum gücün Yemen’e saldırısı sonucu bazı Amerikan Müslümancıkları da Suud ile birlikte hareket ettiler! Bu işbirlikçilere yerli işbirlikçiler de katılıp bu rezil birliktelik için “Sünni Hilali” tarzı yalan yanlış bir tarif yaptılar.

Bu iş tutmaz diye beklerken, orada yaptıkları satılmışlık yetmezmiş gibi aynı şer ittifakının Suriye de de ortak görev yapacakları dillendirilmeye başlandı! Yazıyı yazış amacım bu şer ittifakı ortaya koymaktan çok “Ehl-i Sünnet” ifadesinin bu şerri perdelemek için kullanılmasıdır!

ARA REKLAM ALANI

Şu ana kadar şer ittifakı ve paralı kalemşorlarının “Sünni Hilali” demeci yalan ve yanlıştan ibarettir. Çünkü bir araya gelenlerden bir kısmının bırakın Sünniliği, Müslümanlığı bile tartışmalıdır!

Nihayetinde bu yalan ve yanlış ifade şimdilik yerini bulmasa da fitne tohumu atılmış oldu. Ne zaman meyveye duracağı gerçek ehl-i sünnetin feraset ve dirayetine bağlıdır.

Ehl-i Sünnet, kısaca; Hz. Peygamber’in sünnetine uyan ve Hz. Peygamber’i hayatta örnek edinen ve onun sünnetine göre hayatına yön veren demektir!

Tafdil-uş-şeyhayn, hubb-ül-hateneyn ve mest üzerine mesh etmek, Ehl-i sünnet olmanın alametidir: Tafdil-uş-şeyhayn, iki kayınpeder olan hazret-i Ebu Bekir ile hazret-i Ömer’i diğer sahabe-i kiramdan üstün tutmaktır. Hubb-ül-hateneyn, iki damat olan hazret-i Osman ile hazret-i Ali’yi sevmek bir de, mest üzerine mesh etmek, ehl-i sünnet olmanın alametlerindendir. Bu alametler basit ifade ile Allah için sevip Allah için buğz etmenin ve Allah resulünün uygulamalarının kabul ve tasdik edilmesi demektir. Ehl- i sünnetin temeli de budur!

Müslümanlar fırkalara ayrıldıktan sonra sahabelerin çoğunluğunun tutumunu benimseyen topluluk, kendilerini diğer bid’at fırkalarından ayırmak için, zaman zaman ehl-i sünnet, ehlü’l-hakk, ehlu’s-sünne ve’l-İstikâme, ehlu’l-hadis, ehlu’l-cemaâ, ehlu’l-hadis ve’s-sünne ve ehlu’s-sünne ve’l-cemaâ” isimlerini kullanmışlardır.

Ehlu’s-Sünnet terimini ilk kullanan, Muhammed b. Sîrîn (ö.110/728), “ehlu’l-hakk ve’l-cemâ’a” terimini ise, ilk defa kullanan Ebu’l-Leys es-Semerkandi (ö.373/898)’dir.

Ehl i sünnet ile alakalı bu kadar tafsilat köşe yazısı için yeterlidir! Dini birçok kaynaktan ehl-i sünnetin temel inanç sistemi hakkında bilgi edinilebilir.

Bu yazını temel amacı pratikte ehl- i sünnet yorumlarının ve anlayışının birileri tarafından bozuluyor olması ve gerçek hakkının verilmemesi üzerinedir. Birileri kolaycılık olarak ehl i sünnet oldum kurtuldum kolaycılığı ile her türlü fitne ve fesadın içinde yer almakta başkalarının hatalarını gösterip kendi hatalarını saklamaya çalışmaktadır.

Sünnete uymayan, Müslümana yakışmayan, korkaklık, haksızlık ve de beceriksizlik içinde bulunup ta itikadi ve fıkhî alt yapıyı oluşturmadan ehl-i sünnetin siyasi bir duruş olduğunu anlamadan ahkâm kesenler dinin özünü temsil eden bu akideyi anlayamamışlardır. İstedikleri kadar bu hakikatin içinde olduklarını bağırsınlar:

Şeriatın kabul etmediği herhangi bir makamı ve fikri kabul eden ve anlatanlar,

Zalimleri dost edinip onların plan ve projeleri ile bir yerlere gelenler,

Makamından dolayı birine övgü düzen, onun yalan ve yanlışını görmeyenler,

Hırsıza makamından dolayı ses çıkartmayan, bizim uşaktur bildiği vardır diyenler,

Kıble ehlini kâfir ilan edip, Amerika ile savaşsa Amerika’dan yana olurum diyenler,

Kâfirleri dost edinip onların ideolojilerini kabul edenler, onlardan korkanlar, bu yüzden onlara benzemeye çalışanlar,

Hak gözetmeyenler, hak yemekten çekinmeyenler, hakkı değil gücü kutsayanlar,

Suniliğine, yapaylığına, cehaletine bakmadan dinde olmayan menkıbeler ve tali meseleleri ahkâm diye sunup bunu da mollalık zannedenler,

Humeyni gibi bir şahıs ile devrim ihraç edemeyen İran’ın devrim ihraç ettiği vehmine kapılıp o tutmaz ise daha sonra İran ABD ile anlaşmalı diyerek fikir ishali içinde olanlar,

Kısacası adam bile olamayanlar ehl-i sünnet size kalmadı! Adam olsanız “Sünni hilali” ‘nin işbirlikçilik olduğunu görür, Arap Baharında düştüğünüz tufaya düşmezsiniz. İşbirlikçilere karşı İmam- ı Rabbani, İmam- ı Azam gibi dikilir bedel ödersiniz.

Dünyalık makamlar için dinin haysiyetini düşürenler, hırsızları ve işbirlikçileri destekleyenler siz Sünni olmaktan önce gerçekten Müslüman mısınız? Kimse kusura bakmasın benim bildiğim “ehl-i sünnet” olmak bunları sorduruyor.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.