Dernek Ve Dernekçilik

MOBİL REKLAM ALANI
12.09.2019
439
A+
A-

Dernekler kanununa göre kazanç paylaşma dışında, kanunlarla yasaklanmamış belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere en az 7 tüzel kişinin, bilgi ve çalışmalarını sürekli olarak birleştirmek suretiyle oluşturdukları tüzel kişiliğe sahip kişi topluluğu olarak tanımlamıştır.

Tanımdan da anlaşılacağı üzere bilgi ve çalışmaların sürekli birleştirilmesi isteniyor. Bunun içinde dernekçinin bilgili ve çalışkan olması gerekir. Bizler de ise dernekçilik bunlardan çok öte paralı veya boş adam işi olarak algılanır ve böyle gider. İstisnalar ve dernekçiliği dernekçilik olarak yapanlar olmakla beraber maalesef birçoğu siyasete basamak olarak kullanmak o tüzel kişiliğin gücü ile özel konumlar elde etmek için bu gönül işini yapmaktadırlar.

ARA REKLAM ALANI

Bu tür adamları seçim zamanı arkamda bin oy var beş bin oy var geyikleri ile siyasi parti kapılarında çokça görürüz. Siyasi arenada bilgi çalışma ve süreklilik daha çok önemlidir o basamaklardan çıkmak bu bilgisizlerin ve yüreksizlerin harcı değildir. Onlar paraları ya da hasbel kader boş işlerin boş adamları oldukları için kahve olarak kullandıkları derneklerde kelli felli suratlarını ayda bir gösterseler yeterli olur.

Bu adamları derneklerde görünce başkan olarak dolaşmaktan hoşlandıklarını ama derneğinin tam adını ve tam amacını bilmediğini görürsünüz. Derneğinde hanımlar komisyonu gençlik komisyonu var mı diye sorsanız o ne der bakar kalır. Üye sayıları şişmece olarak çoktur ama aidat veren pek yoktur. Sebebi icraat faaliyet olmayınca kimse para vermez. Süreklilik olmayınca dernek kahvehaneden öte bir anlam ifade etmemeye başlayınca sessiz protesto aidat vermemek olarak kendini gösterir.

Bu tür dernek başkanlarını bağlı oldukları konfedarasyon ya da bir üst dernek çatısının yöneticisi yanında dernek üyelerinin yanında olduğundan fazla görürsünüz. Bir şey üretemeyince çevreyi genişletmek adına üst yönetim kadroları yanında yer bulmaya çalışırlar. Üst yönetimdekilerde zaten ya ihale takipçisi yada vekil aday adayı oldukları için ya da başka beklentilerde olduğu için nargile içer okey veya tavla başındadır toplum menfaatine uygun işlerde pek göremezsiniz. Bu adamlar hep beraber nargile höpürdeterek tavla yada okey oynarlar. Konuda tabiî ki dernek olacak değildir. Ya nerede ne olmuş kimin eli kimin cebinde konuları konuşulur. Bir yaraya merhem olmak adına bir şey yapmazlar. Bir program yada etkinlik yapılacak ise hangi vekil yada bakan çağrılsın da ona gerdan kırılsın muhabbetleri yapılır. Kendileri gibi düşünmeyen hemşehri dost ve yarenleri gerdan kırma programlarına pek çağırmazlar görmezden gelmeye çalışırlar.

Haklarını yemeyelim epeyce vakit ve nakit harcarlar. Ama umduklarını bulamayınca derneğin iştigal konusu akıllarına gelir! Düşünmezler ki ona buna takla atana kadar kendi konuları ile uğraşıp başarılı olsalar üyelerini küçümsemeseler üyeleri ve dernek konusu odaklı çalışsalar bekledikleri siyasi makamlar kendi eli ile ayaklarına gelir. Ama hayır bilgileri yoktur çalışmaya ve sürekliliğe dayanacak güçleri yoktur kolaycılığa kaçarlar.

İnsanın olduğu yerde her şey olur düşüncesi ile kötülük ve şaşkınlıklara aldırmadan iyi niyetle dernekçilik yapmak gerçekten önemlidir vatani bir görevdir. İnsanlara hizmet etmek onların dertleri ile dertlenebilmek gerçekten çok sevaplı bir iştir. Derneğindeki öğrenciye burs vermek bir cenazeyi kaldırmak bir üyene yardım etmek sosyal dokunun kurulması ve korunması açısından hem dini hem milli bir görevdir.

Dernekte görevi ne olursa olsun katılımda bulunup derneğini sorgulayıp, aidatını ödeyip plan program ve etkinlik tertip edebilmek ne kadar üstün insan ve örnek insan olma vasfıdır. Ne mutlu bu görevi hakkı ile yapıp elindeki gücü kötüye kullanmayanlara kendini pazarlamaya çalışmayanlara.

Dernek demek örnek demektir. Dernekler örnek insanlar ile anlam ve değer kazanır. Dernek sadece başkan ile anlam kazanmaz. Derneklerimize örnek insanları alıp örnek hareketler sergileyelim.

MOBİL REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.