İnandığı gibi yaşadı

MOBİL REKLAM ALANI
22.10.2019
533
A+
A-

Tiyatro sanatçısı, şair ve yazar merhum Hasan Nail Canat hakkında konuşan Esenler Sanat Evi (ESEV) Genel Koordinatörü Abdülbaki Kömür, “Sahneye çıktığı zaman güzel rol yaptı ama hayatında kendisi gibiydi. İnandığı gibi yaşadı ve inandığı gibi öğrenci yetiştirdi” dedi.

Tiyatro sanatçısı, şair ve yazar Hasan Nail Canat, Eyüpsultan’daki kabri başında anıldı. Vefatının 15’inci yılında kabri başında bir araya gelen sevenleri, Canat için Kur’an-ı Kerim okudu, dua etti. Anma programında konuşan Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, Canat’ın tiyatro mücadelesini verirken hep yokluk ve yoksulluklarla karşılaştığını söyledi. Hasan Nail Canat’ı, kendine has mütevazı duruşu, babacan tavırları, tebessümü, tatlı bir mizah ve zeka ışıltısıyla parlayan keskin bakışlarıyla tanıdıklarını dile getiren Bıyıklı, “Onu tiyatro sahnelerinde, radyo mikrofonlarında, sinema filmlerinde hep hak davanın kahraman oyuncusu olarak gördük. Kendisini, bir tek nefesini boşa harcamamış adam olarak bildik ve sevdik” dedi.

ARA REKLAM ALANI

GERÇEKTE HAYATTA ROL YAPMADI
Esenler Sanat Evi (ESEV) Genel Koordinatörü Abdülbaki Kömür de Canat’ın gerçek hayatında hiç rol yapmadığını hep kendisi olduğunu belirterek, “Sahneye çıktığı zaman güzel rol yaptı ama hayatında kendisi gibiydi. İnandığı gibi yaşadı, inandığı gibi çocuk ve inandığı gibi öğrenci yetiştirdi.” dedi. Hayatın iman ve cihattan, yani bir şeye inanıp inancına göre yaşamaktan ibaret olduğunu, Canat’ın da neye inanıyorsa öyle yaşadığını söyleyen Kömür, “Ümit ediyorum ki Cenabıhak, Hasan Nail Canat’ı yaşadığı gibi haşreder ve cennetine kabul eder.” ifadesini kullandı. Kömür, kabir ziyaretinin ölümü hatırlamaya vesile ve vefa göstermenin de güzel bir örneği olduğu için faydalı olduğunu sözlerine ekledi.

MOBİL REKLAM ALANI
ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.