Esenler Kemer Mahalle Muhtarı Rüstem Beyaz: Muhtar her zaman görevde

MOBİL REKLAM ALANI
18.10.2019
854
A+
A-

Mahallenin Muhtarı seri röportajımızda bu haftaki konuğumuz adını tarihi kemerden alan Kemer Mahallesi Muhtarı Rüstem Beyaz. 1970’lerden beri Kemer Mahallesi’nde oturan Rüstem Beyaz aslen Edirne – Uzunköprülü. “Mahallenin çocuğuyuz” diyerek özetliyor Kemer Mahalleliliğini Rüstem Beyaz.  Ve başlıyoruz Rüstem Beyaz ile hoş sohbetimize.

Muhtar olmaktan memnun musunuz?

ARA REKLAM ALANI

Halkla, vatandaşlarla iç içe olmak benim hoşuma gidiyor. Zaten bundan önceki dönemlerde de spor kulüpleri, derneklerle bir aradaydık, halen devam ediyoruz.

Kaç yıldır muhtarlık yapıyorsunuz?

İki dönem yaptım, bu üçüncü dönemim. 10 sene bitti. Kısmetse bir dönem daha gidiyoruz.

Peki muhtarların sorumlulukları nelerdir?

Bir kanunen yükümlü oldukları var bir de kendi üzerine koydukları yükmülükler var. Biz gece gündüz çalışıyoruz, yani bizim bir mesai saatimiz yok. Devamlı görevdeyiz. Bizim mesai saati mefhumumuz yok. Resmi olarak evraklarımız var. Vatandaşlar şikâyetlerini bildiriyor. Kaymakamlığa, belediyeye gitmeden önce ilk olarak bize geliyor. Biz burada hukuk da bilmek zorundayız, her şeyi bilmek zorundayız. Nerede işi olsa önce buraya geliyor. Muhtardan fikir alıyor öyle gidiyor.

Peki işinizde ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

Vatandaşların maddi yardım talepleri, iş isteyenler  en büyük sıkıntılarımız. Maddi manevi yardım isteyenler var. Bu insanı sıkıntıya sokuyor. Bazen öyle zor durumda kalıyoruz ki, burası dert dinleme yeri oluyor. Senin yapabileceğin bir şey yok. Eve gidiyorsun susuyorsun, hanım diyor (niye sustun hayırdır?) Gündüz olan sıkıntılar bize durgunluk veriyor daha doğrusu.

Müzmin sorumlarımız

Peki mahallenizin problemleri nelerdir?

Mahallemizin problemi, çözülmeyen trafik ve Pazar yerleri sorunu var. Asayiş şu an sorun değil. Bunlar müzmin sorunlarımız. On seneden beri var olan sorunlar, bunlar. Pazar yeri, trafik, Büyükşehir’e gittim. Dilekçe verdim kaç aydan beri yapılacak. Yolu tek yönlü yaptık, kâğıt üzerinde var uygulamada yok. Vatandaş her akşam burada kavga dövüş ediyor. Biz bunları anlatamıyoruz.

Belediyenin bir yardımı olmuyor mu?

Zaten belediye sorumlu. Ama belediye geliyor, ölçüyor, biçiyor, gidiyor. Büyükşehirle ile aralarında ne var ne yok bunları biz bilemeyiz. Bizim caddemiz sorun, her akşam ben trafiği görüyorum kaçıyorum, saklanıyorum, beni görmesinler diye.

Her siyasi görüşten oy alıyorum

Mahalle sakinleriyle aranız nasıl?

Hangi derneğe gitsem, Mardin, Samsun, Sinop başkan diyorlar zaten bana. Sağolsunlar seviliyoruz sayılıyoruz. Birbirimize sevgimiz, saygımız çok iyi. Mahallede de zaten bu belli oluyor, yüzde 70’lerle falan seçildik. Parti olarak girmedik ama her seçimde şu partilisin, bu partilisin diyen oluyor. AK Parti’nin oyu burada yüzde 70 ama biz CHP’lisinden de, MHP’lisinden de oy alıyoruz.

Mahallenizin nüfusu ne kadar?

Mahallemizin nüfusu 24-25 bin.  15 bin oyumuz var. Genç nüfus daha fazla.

Mahallenizde, cami, park, okul gibi sıkıntılarınız var mı?

Cami her köşede var. Okul sıkıntımız olabilir. Okullara gelince biraz cimriyiz. Çünkü herkes devlet okullara yardım ediyor diye düşünüyor. Ama okulların da ihtiyacı var. Okul idaresi zor durumda kalıyor.

Eğitimde tam güne geçilemedi

Yani bu mahallede okul eksikliği var diyebilir miyiz?

Eğitim olarak tam güne geçmemiz lazım. Kemer İlköğretim’e okul yapıldı biraz rahatladık. Ama hala tam güne geçilemedi. Neyir Turan var, sabah çocuklar 2-3 saat ders görüyor çıkıyor. Çocuğun kendini toparlaması zaman alıyor. Öğretmen de ben sana bu dersi veriyorum, yapabilirsen yap diyor. Bazen özel sınıflar oluyor.

Sorun yaşadığınız ya da destek göremediğiniz kurumlar var mı?

Kurumlarla sorunlarımız yok. Belediye, emniyet, kaymakamlık, hepsiyle görüşebiliyoruz. Kaymakamla, işimiz düştüğünde belediye başkanıyla görüşüyoruz. Whatsapp hattımız var, anında görüntülü gönderebiliyoruz, anında dönüyorlar.

Gelip hıçkıra hıçkıra ağlayanlar var

Peki bu işi yaparken başınızdan ilginç bir şey geçti mi?

Bize ilginç şeyle geliyor tabi. Gelip bize ev durumunu anlatanlar var. Bir de aile içi problemlerle uğraşıyoruz. Beni biraz da yakın görüyorlar. Buraya gelip de hıçkıra hıçkıra ağlayanlar var. Bir gün yemek yiyordum burada, bir kadın geldi muhtarla görüşeceğim dedi. Dedim nedir problem? Dedi iş arıyorum, Kemer Parkevleri’nde temizlik işi falan duymuş. Ben de dedim buyur gel yemek yiyelim. Çocuk bakıyor garip garip. Yok ben yemeyeceğim, çocuğum yesin dedi. Sonra başladı ağlamaya. Kocası onu göndermiş git bana para getir nerden bulursan bul demiş. Ben iki gündür yemek yemiyorum dedi. Böyle şeyleri unutamıyorsun tabi.

Olayın neticesi ne oldu peki?

Neticesi, bir miktar para verdik, yardım ettik ama daha fazla bir şey yapamadık.

Şikayetçi olmadınız mı eşi hakkında?

Burada bazı gerçekler var. Kadın bana geliyor. Gözü morarmış, bu ne dedim, kapıya çarptım falan diyor. Ya dedim bırak bunu gerçeği söyle, bizden sır çıkmaz. Başladı anlatmaya şiddet görüyor. Şikâyet etsek ne olacak dedim, daha beter olur diyor. Siz de çözüm noktasında tıkanıyorsunuz.

Tatile gönderdim, çocukları oldu

Bize karı koca geldiler buraya gülüşüyorlar, ee ne oldu dedim. Bizim çocuğumuz olmuyor. Samimiyetten yapıyorlar. Devlet destek olur mu falan diye soruyorlar. Gençler bir durun dedim, bir tatil yapın, sonra olur. Aradan bir süre geçti geldiler gülüyorlar. Muhtarım tamam sıkıntı yok diye.

Asayiş mahallenizin problemlerinden biriymiş ne gibi sıkıntılar yaşıyorsunuz?

Genel bir problem ama asayiş her tarafta sorun. Ona bakarsan bazı mahallerden benim mahallem daha iyi.

Uyuşturucu mu, mahalle içi şiddet mi?

Suriyelisi var, doğulusu var. Biz gençler için bir şeyler yapmak istiyoruz. Emniyetle falan ama akşam bakıyorsun televizyonda bir dizi senin yaptıklarını alıp götürüyor. Gençlerin hepsinde bir abi olma özentisi olmuş. Trafikte ufak bir sorunu dahi sorun yapıyorlar. Herkes karşıdan bekliyor, saygı göstersin, yol versin, kimsenin kendini sorguladığı yok.

Peki tüm bu olanların sebebi ne, ekonomik sorunlar mı eğitimsizlik mi?

70’lerde burada yaşarken şu mahallede bir tane boş genç yoktu. Ben işe gitmediğim zaman evde durmuyordum utançtan. Komşular senin oğlun çalışmıyor diyecek diye. Şimdi böyle bir şey yok, gençlerin hepsi boş, babadan geçiniyorlar.

Gençler boşta kalıyor, problemler ondan

Bunun sebepleri neler?

Gençlerin eğitimde geri kalmaları, mesleksiz olmaları. Üniversite okuyan dahi kendini ifade edemiyor, işe giremiyor. Umutsuzluk var gençlerde, geleceğe güvensizlik var, geleceği görmüyor. O zamanlar bizim mahallemizde 8 tane 10 tane spor kulübü vardı. Hepsinin bir ağabeyleri vardı, bir tane genç sokaklarda kalmıyordu, hepsi spor kulüplerine ait olmuştu. Çocuk okula, işe gidiyordu sonra sporda. Sokak başlarında kötü alışkanlık yoktu. Gençler boşta kalıyor, bir yere yönlendirilmiyor.

Sizin muhtar olarak sokak çocuklarına yönelik kulüp gibi bir projeniz var mı?

Mahallemizde Kent Yıldız Spor Kulübü var. 20-30 senelik kulüp, binasını da biz yaptık. Yardımlarla yaptık kulüp binasını. Kalıcı bir eser bıraktık. Bir de mahalledeki kültür maddi yöne kaydığı için amatör kulüpler barınamıyorlar. Sadece bu mahallede değil Esenler genelinde böyle. Birkaç tane spor kulübü var onlar da can çekişiyor.

Bunun sebebi destek çıkılmaması mı?

Tabi destek çıkılmaması, maddi zorluklar. Şu an kulüplere yardım etmeyi bırak kaçıyor millet. Bana sorarsan devlet, bütün vatandaşlara, gençlere spor yaptırmak ve imkânları sunmak zorunda. Belediye de.

Gençlere sahip çıkmazsan çıkanlar var

Sizce bahsettiğiniz uyuşturucu bağımlılığından çıkış yolu bu mu?

Spor, işsizlik, meslek. Gençleri bir yere yönlendirmek lazım. Sahipsiz gençlere sahip çıkıyorlar böyle köşelerde. Uyuşturucu falan da önce evden başlıyor, ilk önce anne baba çocuğa sahip çıkacak. İlkokuldan çocuğu takip edecek. Sorunlara bakıyorsun zaten çocuğun durumu aileden belli oluyor. Ben öyle ailelere denk geliyorum, çocuğa acıyorum, çocuk daha ufak çocuk. Ama ne olacağı belli. Aile çocuğu okuldan alıyor, takip ediyor spora götürüyor. Böyle aileler de var. Küçük yaştaki çocukları kim yönlendirirse oraya gider. Anne baba sahip çıkmazsa zaten o çocuk kendini evden dışarı atar.

MOBİL REKLAM ALANI
ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.