Esenler kan vermeyi seviyor

MOBİL REKLAM ALANI
04.11.2019
369
A+
A-

Genelde hafta sonları ve bazen de hafta içi Esenler Dörtyol Meydanına kurulan Kızılay Çadırına vatandaşlar, büyük ilgi gösteriyorlar.
Genlerimizde olsa gerek. Eski adıyla Hilal-i Ahmer, yeni adıyla Türk Kızılayı olarak bildiğimiz ve ülkemizin en koordineli yardım kuruluşumuza vatandaşlarımızın ilgisi büyük. Yeter ki bir çağrı yapsın, ya da şuna şu kadar ihtiyacımız var desin. İnsanlarımız söz birliği etmişçesine hemen ona koşuyor.
Bunun en bariz örneği de genelde hafta sonları ve bazen de hafta içi Esenler Dörtyol Meydanına kurulan Kızılay’ın çadırına olan vatandaşın ilgisi.
Vatandaşlarımızın Hilal-i Ahmer’e olan ilgisini yetkilisine sorduk. Kan Bağış Kazanım ve Eğitim Uzmanı Mehmet Karaca, Esenler halkının kendilerine büyük bir ilgi gösterdiklerini belirterek şunları söyledi:
-Şunu açıkça belirtmeliyim ki Esenler halkının gerçekten kan bağışı konusunda ciddi bir bilince sahip olduğunu görüyoruz. Bu anlamda sizin aracılığınızla gerek kurumum gerekse ilçemiz halkına teşekkür diyorum.
Sizlerin de bildiği gibi kan vermek 15-20 dakikalık bir işlemdir. Vatandaşımız buraya geldiğin de önce bir formumuz var onu dolduruyor. Sonrasında ise vatandaşımızın kan değerleri cihazlarımız tarafından ölçülüyor. Ölçümden sonra kan alma işlemini yapıyoruz. Vatandaştan aldığımız bir ünite kan, laboratuvarlarda farklı işlemlerden geçtikten sonra üç ayrı kan çeşidi elde ediliyor. Elde edilen bu üç farklı kan çeşidi ile üç hayat kurtarıyoruz. İşte bu çok önemlidir.
Biraz önce ifade ettiğim gibi ilçemiz halkı bizlere karşı gerçekten duyarlı davranıyor. Hafta içi günde ortalama 150-200 ünite kan alabiliyoruz. Hafta sonları ise bu rakam daha yukarılara çıkıyor ve ortalama 300-350 ünite kan elde edebiliyoruz. Esenler gerçekten birçok bölgeye örnek olabilecek bir durumdadır. Bu da bizleri tabi ki sevindiriyor.
Burada alet edevat konusunda her hangi bir sıkıntımız yok. Her şeyimiz var. Bakın burada görevli 3 hemşire, 2 destek elemanı ve 1 doktorumuz bulunuyor. Dolayısıyla bir eksiğimiz yok.
Sizin aracılığınızla şu mesajı da vermek isterim vatandaşlarımıza.
Kızılay Kan Bağışı Çadırımız Cumartesi ve Pazar günleri Esenler Dörtyol Meydanı’nda 12:00’dan 19:30’a kadar vatandaşlardan kan bağışı alıyor.”

ARA REKLAM ALANI
MOBİL REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.