AYASOFYA’NIN PARASI BASILDI

AYASOFYA’NIN PARASI BASILDI
MOBİL REKLAM ALANI
14.07.2020
1.388
A+
A-

Ayasofya’nın camiye çevrilmesi ile ilgili yankılar ülkemizde ve Türkiye’de devam ederken ilginç bir açıklama da O Euro Türkiye Direktörü Özgür Honça’dan geldi.

Breakingnews’in haberine göre; O Euro Türkiye Direktörü Özgür Honça, Ayasofya’nın cami olacağını 1 ay önce öngördüklerini belirterek hatıra bastıklarını belirtti ve, “Katkıda bulunmak istedik. Bugüne kadar yaptığımız tüm faaliyetler geçmişte de olduğu gibi idealist bir yaklaşımla olmuştur. Hiç bir faaliyetimiz ticari olmamıştır. Ve özellikle de vurguluyorum bugüne kadar nezaketen onay almadığımız bir proje olmamıştır. Bizler tüccar değiliz. Amacımız devlet büyüklerini tarihe mal olmuş şahsiyetleri ve ülkemizi tanıtmaktır” dedi.

ARA REKLAM ALANI

Özgür Honça, üzerinde Ayasofya Camii’nin bulunduğu Euro’dan 10.000 adet basıldığını belirterek, “5.000 adet Avrupa ve 5.000 adet de Türkiye’de dağıtılacaktır. Zerre kadar kar amacı güdülmeyecek ve sadece basım maliyetine verilecektir. Aynı zamanda her zaman ki gibi tüm kargo masraflarını da karşılamış olacağız. Ayasofya’nın hayırlara vesile olmasını dilerim” dedi. O Euro Türkiye daha önce de Göbeklitepe ve Kemal Sunal adına başta olmak üzere çok sayıda hatıra para bastırmıştı.

ÖZGÜR HONÇA, daha önce Göbeklitepe hatıra parası da bastırmıştı.

NEDİR BU O EURO ?

İlk olarak 2015 yılında resmi bir Euro baskı matbaası olan Oberthur Fiduciaire (Fransa) matbaalarında, Avrupa Merkez Bankası onayı ile gerçek Euro kağıdı üzerine basılan 0 Euro hatıra ve koleksiyon paraları, gerçek Euro ile aynı tüm güvenlik özelliklerine sahiptir.

Her 0 Euro, filigran, mikroprint, Simultouch, hologram, transparan kayıt, güvenlik geçmişi, güvenlik ipliği, floresan, görünmez mürekkep ve her parayı benzersiz yapan özel seri numarasına sahiptir. Bu özellikleriyle taklitlerinden ayrılır.

​​0 Euro Hatıra Paralarının amacı turizmi, sporu, ünlü kişileri, tarihi figürleri ve etkinlikleri tanıtmaktır.

2015 yılında Fransa’da başlayan bu macera için başarı, turistlerden ve koleksiyonerlerden geldi. Euro Hatıra Parası, dünyada geleneksel kartpostaldan hemen sonra en çok satılan hediyelik eşya olmuştur.

2016 yılında Euro Hatıra Parası, Almanya, Avusturya, Belçika, İsviçre, Hollanda ve İspanya’da piyasaya sürüldü.

 

 

MOBİL REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.