Site Rengi

DOLAR 32,5105
EURO 34,6063
ALTIN 2.492,59
BIST 9.548,09
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 24°C
Az Bulutlu
İstanbul
24°C
Az Bulutlu
Çar 20°C
Per 18°C
Cum 16°C
Cts 18°C

60-72 aylık bebelere kıymayın…

REKLAM ALANI
16.09.2019
420
A+
A-

4+4+4 Eğitim sisteminin en önemli sorunlarından biri olan 60-66 aylık çocuklarımızın eğitim karmaşası çözülmeden devam ediyor.Bu sistemin fikir babası olduğu söylenen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın buna bir çözüm getirmesi beklenirken ve kayıt dönemi başlayacağı zaman, İstanbul İl Milli eğitim Müdürlüğü 1. Sınıfta karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri adlı bir değerlendirme raporu hazırladı.

Raporun değerlendirilmesine geçmeden önce, sendikamızın Türkiye genelinde 1867 1. Sınıf öğretmenine 1 ay önce uygulamış olduğu anket sonuçlarına göz atalım:

ARA REKLAM ALANI

Öğretmenlerimizin büyük çoğunluğunun, 60-66 aylık çocukların akademik, psikomotor yönünden çok geride kaldıklarını 66-72 ay arası öğrencilerin Yüzde 30 ‘nun Nisan ayında okumaya geçtiğini 72- ay ve üzeri çocukların tamamının okumaya geçtiğini belirtmişlerdir.

Yine öğretmenlerimiz, Okul öncesi eğitimin zorunlu olması gerektiği yüzde 86 ile belirtmişlerdir. 60-66 aylık öğrencilerin velilerinin pişman olduğu, yine bir felaket sonuç olan Yüzde 85 gibi bir rakamın sınıf tekrarının küçük yaş grubunda zorunluluk olduğunu söylemişlerdir.

İstanbul İl Milli eğitim Müdürlüğü, 1. Sınıf öğretmenlerinden sorunlar ve çözüm önerileri adlı yazı ile Mart ayı içinde fikirlerine başvurmuştur. Öğretmenlerimiz yaşı küçük öğrencilerin akademik olarak yetersiz kaldığı, büyük öğrencilerin yanında ezildiği, 60-66 aylık öğrencilerin psikomotor becerilerinin 1. Sınıfa kayıt olmaları için yetersiz olduğunu, büyük öğrencilerin veya okul öncesi eğitim almış öğrencilerin hazırlık döneminde bıkkınlık gösterdiği, farkların çok olduğu değerlendirmelerini yapmışlardır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün cevaben ve 1. Sınıflara yönelik bir bakış açısıyla hazırladığı raporda özetle şu şekilde:

Yapılan denetimlere atıfta bulunularak;

1-Ders saatlerinin 40 dakikadan 30 dakikaya indirilmesi, 40 dakika bozulmadan kalan 10 dakikada güdülemeye yönelik çalışma yapılması,

2-Günlük 6 ders saatinin 4 yada 5 ders saatine indirilmesi,

3- Okulun fiziki şartlarının 60-66 aylık çocuklar için uygun hale getirilmesi,

4-Akademik ve psikomotor farklılıkların giderilmesi için buna yönelik çalışmalar yapılması ve bunun için önlem alınması,

5-Okuma yazma süresinin hazırlık süresi gibi uzun tutulmasına ihtiyaç olduğu,

6-sınıflarda yardımcı personel, yardımcı öğretmen bulundurulması.

7-60-66 Ay çocuklar okul alınırken, veli isteğinin yanında uzmanlardan oluşan komisyonların değerlendirmesi.

8-Bundan sonra yapılacak düzenlemelerde; pilot uygulamanın yapılması gerektiği…

Rapordan da anlaşıldığı gibi, yuvarlak,genel ifadelerle pratikte uygulanmamış veya uygulanması halinde sihirle her şeyin değişeceği gibi bir bakış açısı karşımıza çıkmaktadır.

72 ay öncesi çocuklar 1. Sınıfa kayıt yapılacak, sorun yokmuş gibi devam edeceksiniz, 4+4+4 başarıya ulaşacak, bu çocukların harcandığını düşünseniz bile, iyi-kötü, kör-topal eğitim sistemimizi yürüteceksiniz…

Bu çocukların ileriki yaşlarda, belki de hayat boyu karşılaşabilecekleri sorunlar göz ardı edilmektedir.İnsan eğitimin temeli çok küçük yaşlara dayanmasına rağmen, bu sorunun çözülmemiş olması Milli Eğitimin konuyu önemsemeyen tavrı çok acı bir durumdur.

Ülkemizde bir takım gerçeklerin kabul edilmesini bırakın, bunun dinlenilmeden, nasıl olması gerektiği konuşulmadan, tartşılmadan, 60-72 ay arası eğitimin ilkokullarda verilmesi zorunluluğu bir kangrene dönüşmüştür.

60-80 aylıklar aynı sınıf seviyesinde eğitim görerek, büyük bir yanlış yapıldı.Zaten eğitimde çok iyi değiliz,aslında bakın iyi olduk tablet dağıtıyoruz, 12 yıl okula gidecek öğrencilerimiz var,sonuç belki(!) değişir düşüncesi karşımızda durmaktadır.

Her ne kadar bize eğitim fakültelerinde okul olgunluğunun(72 ay ve üzeri) çok önemli olduğu vurgulanmışsa da, bunun canlı tanığı öğretmenlerin pratikte karşılaştıklarının gerçeğini görmüşsek te, zorla güzellikler oluşturmak için, bilime,ilime karşı durarak mücadeleye devam etmemiz gerekiyormuş(!) Okul öncesi eğitimin önemini tüm dünya artık kabul etmiştir.

Bırakın 5-6 yaşların zorunlu eğitim alması gerektiğini, dünyada 3-6 yaş arası zorunlu okul öncesi standardını yakalamışken, hatta bunu 1-2 yaşına kadar indirmiş ülkeler varken,insan sormadan edemiyor…Temel Eğitim bu haldeyken, biz G 20 ülkesi olarak bu ölçekte neredeyiz?…Bizim hedefimiz ne?…Dünyada nasıl bir örneğiz?…

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.