İstanbul’da defin işlemleri ücretsiz sürüyor

MOBİL REKLAM ALANI
25.02.2020
357
A+
A-

İstanbul’da, her yıl yaklaşık 77 bin kişi hayatını kaybettiği bilgisini veren İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç, kişinin ölümünden defin sürecine kadar geçen tüm süreci organize ettiklerini belirterek, bu konuda verdikleri hizmetleri şöyle anlattı:

-Günümüzde, ölen vatandaşlarımızın nüfustaki kaydı, Nüfus Müdürlüğü tarafından otomatik olarak siliniyor. İBB Mezarlıklar Dairesi olarak biz de bu sisteme entegreyiz. Ölüm raporlarının üzerinde ilgili kişinin iletişim bilgisi oluyor. İlk olarak ilgili kişileri arayarak, baş sağlığı dileğinde bulunuyoruz.

ARA REKLAM ALANI

Ardından vatandaşlarımıza, ne gibi isteklerinin bulunduğunu soruyoruz. Sonrasında şu iki ihtimal oraya çıkıyor: İstanbul’a gömülmek veya memleketlerine götürülmek. Eğer, memlekete götürülmek seçeneği istenirse, Mezarlıklar Müdürlüğü’nce ücretsiz bir şekilde cenazeyi taşıma işlemini gerçekleştiriyoruz.

Ama meftanın İstanbul’a gömülmesi istenirse, hızlıca, hangi ilçe, hangi yerleşim birimi olduğunu soruyoruz. Daha sonra biz meftayı alıyoruz, gasilhaneye götürülme ve yıkama işlemlerinin ardından defin işlemlerini yapıyoruz.

81 ile hizmet
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç, defin işlemleri sırasında inanç ayrımı yapmadıkları, her inancın gereğine uygun hizmet verdiklerini söyledi. Koç, cenaze işlemlerinde sadece İstanbul ile sınırlı kalmadıklarını aktarırken, şu ayrıntıları da verdi:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Mezarlıklar Müdürlüğü’nün asli görevi, ölen bir vatandaşın defnidir. Bütün kurgu bunun üzerine. Başka bir görevimiz yok. Defni yaparken, bir silsile içerisinde gerçekleştirdiğimiz birçok şey var. Mezar alanı oluşturulmasından cenazenin alımına, hastaneye getirilmesi, yıkanması ve definine kadar bütün süreç ücretsiz olarak İBB tarafından karşılanıyor. Bu konudaki tüm aksi söylem veya iddiaların hiçbir temeli yoktur, doğru değildir.

MOBİL REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.