Hasat ve şölen mevsimi

MOBİL REKLAM ALANI
17.09.2019
335
A+
A-

Değerli okurlarım.
Anadolu insanımızın her yıl hasat mevsimini sabırsızlıkla beklediğini hemen hepimiz biliyoruz. Elbette ki tüm dileğimiz yaklaşan hasat mevsiminin bol ve bereketli geçmesi yönündedir.

Yıl boyunca büyük uğraşlar veren Anadolu insanımızın bütün çabaları, bereketli bir hasat dönemi geçirerek bol ürün elde etmek ve bir dahaki yıla kadar kendi yiyeceğinin stokunu hazırlamaktır. İşte Anadolu insanının tüm gayretleri her yıl böyledir ve hep bu umutla da yaşarlar. Allah gönüllerine göre versin…

ARA REKLAM ALANI

İşte bu bağlamda belediye ve okulların yanı sıra diğer bazı birçok kurumlarda da bir hasat mevsimi beklentisi hep vardır. İlkbaharın gelmesi ve yaz mevsiminin yaklaşması ile hareketlenen faaliyet ve kültürel etkinlikler, kermes ve ona bağlı bütün çalışmalar büyük oranda hız kazanır her yıl.

Nasıl mı?

Yıl boyuca hazırlanan ve ihale sonucu temelleri atılan projelerin halkın beğenisine sunulacağı gibi, bütün Belediyeler’in adeta birbiriyle yarışır vaziyette, sünnet şölenlerinin, toplu nikâh kıyma törenlerinin tabiri caiz ise ‘benim şölenim senin şölenini döver, benim etkinliğim daha güzel oldu’ yarışlarının başladığı dönemdir, ilkbaharın gelmesiyle başlayan hasat zamanı.

Şunu ifade etmekte yarar olduğunu düşünüyorum;

Baktığımızda bugünkü dünya şartlarında insanlarımızın bu gibi etkinliklere ve organizasyonlara büyük oranda itibar ettiklerini görüyoruz. Yani sosyal yaşama kültürüne birlikte katkı sunarak çok önemli bir işlevi hiç çekinmeden yerine getirdiklerine şahit oluyoruz. İşte bu ortak tutum ve katılımlar toplumumuzun birlik ve beraberliğinin en büyük göstergesi olarak düşünüyorum.

Dolayısıyla kültürümüzün yaşatılmasında ve sonraki nesillere aktarılmasında, birlik ve beraberliğimizin her fırsatta vurgulanmasında büyüklere önemli bir görevin düştüğünü de unutmamamız gerek.

Bunu Esenler özelinde düşündüğümüzde;

Biliyoruz ki Esenler dar gelirlinin, emekçi kesiminin daha çok yaşadığı bir ilçe hüviyetini taşımaktadır ve daha uzun yıllar da taşıyacak gibi gözüküyor.

İlçemiz sınırları dâhilin de yaşayan ve çocuğunun sünnetini dahi yaptıramayan ailelerin olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.

Dolayısıyla önemli bir misyon yüklenen bu etkinliklerin maksadının ne kadar önemli olduğunun altını çizmek istiyorum.

Ancak bu etkinlikleri ve bütün bu projeleri tertip ederken şunu da belirtmekte yarar olduğunu düşünüyorum. Bu tür etkinlikler yapılırken, sponsorlarla iş biriliği içerisinde yapılaması çok önemlidir. Çünkü gerek Belediyelerin, gerekse bazı kurumların harcama kalemleri içersinde bu tür etkinliklere harcanan paraların asla azımsanacak boyutta olmadığı bir gerçektir.

Tüm bunların ışığında en başa dönmek gerekirse, son olarak şunu vurgulamakta fayda var. Hasat mevsimi dedik herkes ektiğini biçecek dedik, ancak aman ha harcamalarda dikkat, kantarın topuzu kaçmasın diyorum ve bu haftalık yazıma burada son verirken sağlıkla beraber esen kalın diyorum…

MOBİL REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.