Site Rengi

DOLAR 32,8221
EURO 35,1421
ALTIN 2.449,46
BIST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Açık
İstanbul
29°C
Açık
Paz 29°C
Pts 30°C
Sal 29°C
Çar 29°C

Vandalizm – Tahripçilik

REKLAM ALANI
12.09.2019
439
A+
A-

Bilerek ve isteyerek, kişiye ya da kamuya ait bir mala, araca ya da ürüne zarar verme eylemidir. Terimin çıkış noktası Fransız Devrimi sürecinde bir din adamı tarafından Cumhuriyet Ordusu’nun bazı davranışlarını nitelemek için kullanılmasıdır. Henri Grégoire isimli bu papaz ordunun davranışlarını 455 yılında Roma’yı yağmalayan Cermen soyundan gelen Slav kökenli Vandallara benzetmiştir!

Vandalizm anti sosyal kişilik bozukluğudur. Polis Bilimleri dergisinde Doç. Dr. Selahiddin Öğülmüş “Düşük yoğunluklu sapma” adlı bir makale yazmış ve tahripçiliği belli başlı sınıflara ayırmıştır. Bu sınıflar:

ARA REKLAM ALANI

1-Yağmalama ya da adi hırsızlık olayları ile sonuçlanan açgözlü tahripçilik

2-Bir soruna dikkat çekmeye ya da dikkatleri kendi üzerine çekmeye yönelik taktik/ideolojik tahripçilik

3-İntikam almaya yönelik kinci tahripçilik

4-Bir oyun ya da oyunun parçası olarak, bir şeyleri bozmaya yada zarar vermeye yönelik oyunsu tahripçilik

5-Bir kişiye olan öfke ve saldırganlığı tepkisel bir eylem ile dışa vurmayı içeren kötü niyetli tahripçilik

Gezi Parkı olaylarında madde madde tüm sınıfların karakteristik özellikleri mevcuttur. Taksim Gezi parkı olaylarını incelersek karşımıza asıl unsur, asıl ateşleyici etmen olarak; tahripçiliği açıklamak üzere öne sürülen görüşlerden biri olan, zevk kuramı ortaya çıkmaktadır.

Yoksa olay sadece bir gezi parkı olayı değildir bu hereksin malumu. Olay bir paradigmanın iflasıdır. Vahşi batıya yaranarak, doğru şeyler söyleyip yanlış işler yaparak dere tepe düz gidip acı gerçekle karşılaşmanın adıdır. Olay ayetin tecellisidir, “Sen onların dinine girmedikçe onlar senden memnun olmaz…” BAKARA S.120 Ayet

Kendi zevk ve anlayışını, altyapısını hazırlamadan, gerekçelerini ortaya koymadan, ben güçlüyüm edası ile her şeyi ben bilirim, her şeyi ben yaparım havası ile yapmak, kendi içinden gelen ikaz ve önerilere bile kulak tıkamak her şey benim istediğim gibi olacak demek tezimnen bir vandalist yaklaşımdır. Bu tür yaklaşımlar elinden bir şey gelmeyenlerin, bir şeyleri değiştiremeyeceklerine inananların şeklen Vandalizm yapmasına sebep olmaktadır. Asıl suç egolardadır.

İstanbul kamunun hakkıdır. Amacı ne olursa olsun otel, avm gibi rant kokan projeleri daha büyük, daha güzel, daha yeni, daha gösterişli diye sunanlar birileri ne oluyor diye soru sormalarına hazırlıklı olmalılar.

Hele hele bilginin çok kolay ulaşıldığı ama bilgi kaynaklarının çok kirli olduğu bir dönemde her şeye hazırlıklı olmak lazımdır! Bu işler konu ile ilgili yazı yazan bu kültürün çocuklarına yazısını geri çektirmeye benzemez.

İstanbul’a vize koymaktan bahsederken milyonluk uydu kentler ile nüfusu artırmanın gerekçesini, 15 katlı bina temeli atarken 5 kattan fazla bina yapılmaması gerekir denmesi milleti düşündürmektedir. Bu ülkenin aklı başında planlara ihtiyacı var üç kişi helikoptere binip yol güzergâhı belirliyor ve üçüncü köprünün geçeceği yerler birileri tarafından biliniyor ve ucuza kapatılıp köşe dönmelerine ses çıkartılmıyorsa birileri plan vandalizmine Taksim vandalizmi ile cevap verir.

Beğenelim beğenmeyelim seçilmiş bir belediye başkanı vardır, belediye başkanına rağmen İstanbul’u da ben yöneteceğim demek kararlar bildirmek yönetim vandalizmidir. Belediye başkanları ikinci plana itilerek valiler il başkanı gibi çalıştırılarak yönetim vandalizmi uygulanırsa birileri de peki peki anladık sen neymişsin be abi modunda serserilik vandalizmi uygular.

Uluslararası güç odakları ile kanka olup, o odakların rejim değil tarz değişmeli, Soft Power (yumuşak güç) olarak bizim elimizde işler yürümeli mantığı ile BOP sürecinde 22 ülke sınırları değişecek diyenlerin facebook ve tweetler ile meydan doldurmasına alkış tutup zalime karşı daha zalimin yanında yer alarak dünyayı kurtaracaklarını zannedenler, asıl zalimlerin vandalist ruhunu göremeyenler vandalizmin önüne geçemeyeceklerdir. Şimdi ortalıkta ajan dolu diyorlar bunları kim niye getirdi, buraları yolgeçen hanı mı böyle mi büyük devlet olunuyor!

Cemil Meriç “Toprak sarsılıyor! Hep birden esfel-i sâfiline yuvarlanmak istemiyorsak, gözlerimizi açmalıyız. İnsanlar sloganla güdülmez. Düşünceye hürriyet, sonsuz hürriyet! Kitaptan değil kitapsızlıktan korkmalıyız.” , Erbakan Hocam “ Toprak ayağımızın altından kayıyor…, Önce ahlak ve maneviyat” derken bunları felsefi geyik olarak görenler oldu.

Hala kültürel, bilimsel, sanatsal alanda inkişaf sağlayamayıp sonradan görme ve türedi zengin oluşturmayı başarı zannedenler; sevgileri rağmen sevgisinden öteye geçmeyip, gündemin esaretinde güç sarhoşluğu ile zalim bürokratik oligarşiyi yıkmak yerine yeni oligarşiler ihdas edenler şunu unutmamalıdır, en büyük vandalistler oligarklardır!

Bu ülkeye hep zararı dokunmuş, medenilikten nasibi olmamış; beşli çete mensupları, alkolü ilericilik zanneden sahte çağdaşlar, labunyalığı sanat zanneden züppe ve yosmalar, kamu malına zarar vererek hak aradığını zanneden fikir fukaraları, hala askeri vesayet özlemindeki sözüm ona aydın maskaraları siz gerçekten bu vatanı seviyorsanız her şeyden önce bu milleti, bu milletin tarihini, dinini, geleneğini örfünü anlamaya çalışın.

Bu millet kelaynak sürüsü gibi azınlıkta olduğunuzu bildiği için size sesini çıkartmıyor, küçüğü ve azınlığı hoş görmek bu milletin genlerinde vardır. Şımarmayın, haddi aşmayın.

Bu ülke hepimizin ve hepimize yeter, yeter ki egolarımızı empati yapabilme seviyesine çıkartalım.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.