Esenler’de okulların durumu

MOBİL REKLAM ALANI
17.09.2019
291
A+
A-

Esenler’de 2010-2011 Eğitim öğretim dönemine hazırlıksız yakalanan bazı okullar ilgi ve alaka beklerken, kimi okullar halkın gözdesi olmaya devam ediyor.

Çok hassas bir süreçten geçen Esenler eğitim camiası, bir yandan kalabalık sınıf mevcutları ile boğuşurken, diğer yandan da idarede oluşan limoni atmosfer ortamında işleri ağır aksak da olsa yürütmeye çalışıyorlar. Bu duruma camia içerisinde üzülenlerin olduğu muhakkaktır. Öyle ki; 2010-2011eğitim-öğretim döneminin başında Esenlerde Aksoy İlköğretim Okulu’ndaki içler acısı durumun basında yer alması buna açık bir örnek olsa gerek.

ARA REKLAM ALANI

2010-2011 eğitim-öğretim dönemi başlamasına rağmen Aksoy İlköğretim Okulu’nda gerekli bakım ve onarımın yapılmamış olması, gerek okulda öğrenim gören öğrencileri gerek velileri gerekse öğretmenleri bir hayli üzmüştür. Yani öğrenciler ve öğretmenler yeni eğitim öğretim dönemine biraz buruk girdiler. Birçok defa eğitim konusunda yazmış olsam da, Aksoy İlköğretim Okulu’nun durumunu basında gördükten sonra bu konuya bir kez daha kısaca değinmek istedim.

Şöyle ki;

Bugün ilçemizde 70 bini bulan öğrenci sayısının, Anadolu’daki birçok ilçenin nüfusundan daha fazla olduğunu hemen hepimiz biliyoruz. İlçemizdeki okullarda sınıfların kalabalıklığı ve okul sayısının yetersizliği eğitim öğretimde bir hayli sıkıntılara neden olurken, eğitim ve öğretimin de kalitesini düşürmektedir.

Halbuki yetkililer, ilçemizin bu öncelikli sorununu her platformda dile getirseler, bu yönde çaba sarf etseler öyle sanıyorum ki ilçemizde bu sorun çoktan hallolmuş olurdu. Değerli okurlarım; geçtiğimiz günlerde yine bu köşeden İl Genel Meclis Üyelerinin görevlerinin ne olduğunu dilimin döndüğünce sizlere izah etmeye çalışmıştım. O yazımda okul yapma- yaptırma işini kimler yapar, kim bu konuda mesul siz okurlarıma dilimin döndüğünce anlatmaya çalışmıştım.

Esenler’deki 70 bin öğrenci velisi bilmelidir ki ilk ve orta derecedeki okulların yapım ve onarımı İl Özel İdaresi tarafından gerçekleştirilmektedir. İlçemizdeki eğitim sorunlarının giderilmesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla istekli ve ısrarcı olunmalıdır. Aksi takdirde ağlamayana mama vermezler.

İlçemizin eğitim sorunlarının giderilmesinde ve başarıya ulaşmasında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü,
İl Genel Meclis Üyeleri ve Belediye koordinasyonlarının çok iyi düzeyde olması gerekir. Aksi halde Aksoy İlköğretim Okulu örneğinde olduğu gibi istenmeyen görüntüler karşımıza sıkça çıkabilir.

Esenler’de eğitimdeki i tüm imkânsızlıklara rağmen bazı okulların neden başarılı olduğunu ve neden ön plana çıktığını okul idaresinin gayretli çalışmalarından kaynakladığı ise bilinen bir gerçektir. Ancak ilçemizdeki bir veya birkaç okulun öne çıkması genel anlamda asla bir başarı da değildir.

Eğitimde başarılıyız demek için, ilgi ve alakayı bütün okullara yaymalı, onların sorunları ile hemhal olunmalı. Böylece başarının da kaçınılmaz olacağı kanısındayım. Aksoy İlköğretim Okulu’nun perişan hali ilçe basınına olumuz bir şekilde yansırken doğrusu İl Genel Meclis Üyelerimizin ne yaptığını merak ediyorum.

Özellikle de geçen dönem birlikte çalıştığım gayretli, çalışkan ve istekli çalışmalarına şahit olduğum hâlâ İl Genel Meclis Üyesi olan arkadaşım Sayın Muharrem Kaya’ya ‘Neden böyle oldu’ diye sormak istiyorum.

Nedenini bilmiyorum ama Sayın Sarıkaya’nın bu dönem durgun, isteksiz ve hatta biraz da kırgın olduğunu düşünüyorum. Bu yazımdan sonra kendisinin bu konuda bir açıklama yapacağını sanıyorum. Saygılarımla…

MOBİL REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.