Binbir Surat

MOBİL REKLAM ALANI
13.09.2019
353
A+
A-

Binbir surat deyimi; sahne sanatlarından, performans sanatlarına ait pandomim konusunu ilgilendiren, yüzünü değiştirme işleminden uyarlanmıştır.

Oyuncular haricinde, hırsızlar, özel görevliler binbir surat olarak karşımıza çıkarken maalesef siyasetçiler bu poza sıkça girmeye başlamıştır!

ARA REKLAM ALANI

Siyasilerin binbir surat olma durumu diğerlerinden farklıdır! Diğerleri maskeler ile makyaj ile yüzlerini değiştirerek binbir surat olur iken, siyasiler aynı yüz ve aynı astar ile kişilik ve düşünce değiştirerek, milleti şaşırtmayı ve traji komik drama sergilemeyi başarmaktadır.

Biz şunu biliyoruz ki oyun haricinde girilen her türlü binbir surat rolü ya özel bir görev içindir ya da milleti dolandırıp, kendine menfaat sağlamak içindir.

Yüzü her şeyi anlatıyor deyimi de varken maskeli binbir suratın yüzü binbir şey anlatırken, siyasetçi tek yüz ile binbir fikre ve kalıba girmekte, anlattığını anlamak mümkün olmamaktadır.

Adamda yüz olacak desen, köseleye dönmüş surat ile al san yüz dese, sen utanırsın ama o utanmaz. Utanmadığı için günü birlik fikirler ile arz ı endam eder, dünü inkâr eder, uyduruk şeyleri yeni ve güncel diye millete anlatmakta geri kalmaz.

Dün söylediğin farklı idi diye soracak olsan, dün dündür diye başlar, şartlar zamana ve zemine göre değişir der, yahu dünden bugüne ne değişti diye soracak olsan senin bilmediğin şeyler var diyerek susturur.

Binbir surat siyasetçilerin kullanmış olduğu kalıplar bellidir! Bir bakarsın zamanın bolluğundan bahsederken, aynı konu için başka bir gün zamanın yetersizliğini dillendirilir.

Oldukça büyük en büyük kelimelerini kullandığı bir konu için, başka bir gün varsayalım ki, oran ve orantı demeye başlar.

Herkesin bildiği, yeterince açık dediği şey için, bir gün sonra, bilmedikleri şey var veya söylemeye gerek yok der. Oysa bilmedikleri şey kendisinin omurgasız binbir surat siyasetçi olduğudur.

Binbir surat siyasetçi; izlemede kalın, izlemeye devam edin, her şey en ufak detayına kadar incelendi derken aslında ortalığı karıştırmayın demek ister. Kısa bir sürenin ardından sonra diyorsa, emin olun uzunca bir süre devam edecek diyordur.

Ben üstüme düşeni yaparım, kesinlikle soru işaretleri barındırıyor, dediği şey için bir gün sonra, hiç duymadım derse şaşırmayın, somut delil yok diyorsa, bilin ki işin faillerini biliyor korkudan susuyor, sessiz kalıyor ise, işin içinde demektir.

Şurası gerçek ki, binbir surat olanlar, er veya geç paçayı ele verir. O zaten yüzsüzdür, yakalanmaktan sıkılmaz, sıkıntı onu adam zannedenlerin bunu geç fark etmiş olmasıdır.

MOBİL REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.