Site Rengi

DOLAR 32,3577
EURO 34,4365
ALTIN 2.512,06
BIST 9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Açık
İstanbul
22°C
Açık
Cts 22°C
Paz 22°C
Pts 24°C
Sal 22°C

TAYLAN’IN TEZİNİ AMİRLERİ ÇÜRÜTTÜ

REKLAM ALANI
06.07.2020
1.491
A+
A-

Geçtiğimiz Aralık ayında Alevi olduğu için Esenler Belediyesi tarafından işten çıkarıldığını iddia eden Taylan Öztürk, Esenler Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Daha önce sosyal medya hesabından Esenler Belediyesi önünde yapacağı açıklamayı, Esenler Belediye Meclisi’nin Esenler Kültür Merkezi’nde toplanması üzerine basın açıklamasını buraya alan Öztürk ve 7-8 kişilik bir grup, saat 15.00 civarında olay yerine geldi. Ellerinde bir afiş açmak isteyen gruba polis müdahale etti.

ARA REKLAM ALANI

BİLDİRİNİ DAĞIT VE AYRIL

Polis, Taylan Öztürk’e afiş açma, slogan atma ve toplu yürüyüş yapma gibi eylemlerin belli bir kanun çerçevesinde izinle yapıldığını hatırlatarak, “Burada bu eylemi yapamazsınız. Esenler’in buna tahsis edilmiş meydanları var. Kaymakamlıktan izin alarak bu tür bir protesto gösterisinde bulunabilirsiniz” uyarısında bulundu. Uyarılara uymayan Taylan Öztürk ve arkadaşları pankartı açmak istemesi ve slogan atmaya başlaması üzerine kısa süreli polis ile grup arasında gerginlik yaşandı. Uyarısını tekrar eden polis, “Basın mensuplarını bildirini dağıt ve sessizce buradan ayrıl. Yoksa gözaltına almak zorunda kalacağız” dedi. Bunun üzerine Taylan Öztürk basın bildirisini gazetecilere dağıtarak olay yerinden ayrıldı.

Taylan ÖZTÜRK 

AYNI İDDİALARI TEKRARLADI

Taylan Öztürk, dağıttığı basın bildirisinde daha önce ileri sürdüğü iddialarını tekrarladı. Öztürk, Esenler Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nde şoför olarak çalıştığı süre boyunca, Alevi kimliğinden dolayı ayrımcılığa maruz kaldığını ve çıkarıldığını belirtti ve özetle şu görüşlere yer verdi:

“Esenler Belediyesi’nde çalıştığım süre boyunca gerçekleşen her seçim dönemlerinde çalışanların AKP mitinglerine götürüldüğüne şahit oldum. Bana da bu davetler yapıldı fakat kabul etmedi. Ayrıca Ramazan’da oruç tutmamam ve Cuma namazlarına gitmiyor oluşum mobbingin bir parçası haline gelmiştir. 2019 Mart ve Haziran seçimlerinde AKP’nin İBB’yi kaybetmesiyle baskıların arttığı Esenler Belediyesi’nde müdürlerin hedefi haline geldim”.

Turan Çataltaş , Tuncay Gündoğdu

VARDİYA AMİRLERİ İTİRAZ ETTİ

Taylan Öztürk’ün basın açıklamasını dağıttığı ve iddialarını sözlü olarak basın mensuplarına anlattığı sırada ilginç bir gelişme de oldu. Öztürk’ün işten çıkarılması ile ilgili raporları tanzim eden ve kendilerinin de Alevi olduğunu söyleyen vardiya amirleri de basın mensuplarına açıklamalarda bulundular. Turan Çataltaş  ve Tuncay Gündoğdu Taylan Öztürk’ün iddialarının yalan olduğunu söylediler. Çataltaş ve Gündoğdu, Taylan Öztürk’ün Alevi kimliğinden dolayı değil, iş disiplinine ve çalışma düzenine aykırı hareketlerinden dolayı kendileri tarafından tutulan raporlar ile iş aktinin fesh edildiğini dile getirdiler.

BELEDİYEDEN BASIN AÇIKLAMASI

Bu arada Esenler Belediyesi Basın Danışmanlığı’ndan da konu ile ilgili bir basın açıklaması yapıldı. Detaylı basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi.

“Çeşitli basın yayın organlarını kandırarak işten çıkarılış sebebini farklı mecralara çekmeye çalışan Taylan Öztürk’ün, işe girişi, çalışması ve iş akdinin sona erdirilmesi süreçleri şöyle gelişmiştir:

Esenler Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz bünyesinde 21.06.2016 tarihinden itibaren görev yapmakta olan Taylan ÖZTÜRK; 31.05.2019 tarihinden 17.07.2019 tarihine kadar çeşitli aralıklarla sürekli doktor raporu (iş göremezlik belgesi) almıştır. Vardiya sistemimize göre işin aksamaması için, vardiya programında değişikliğe gidilerek, Taylan ÖZTÜRK gündüz vardiyasından gece vardiyasına geçirilmiştir. İş göremezlik belgesine göre işe başlaması gereken tarihte gece vardiyasında çalışmak istememiş ve itiraz etmiştir. Kendisine ilçemizde çöp toplama sistemi vardiya usulüyle yapıldığı hatırlatılmış ve gece vardiyasında görevli olduğu ifade edilmiştir. Kendisi gece vardiyasında çalışmayı istemediğinden çeşitli bahaneler üretmiş ve idaremize CİMER üzerinden başvuruda bulunmuştur. Yapmış olduğu başvurulara idaremizce cevap verilmiş, işlerimizin vardiya usulü olduğu hatırlatılmıştır.

ÖNCE UYARI DİSİPLİN CEZASI VERİLMİŞ

11.11.2019 tarihinde iş arkadaşlarına saygısızlık yapmış ve yaşadığı olumsuzluk neticesinde İşyeri Disiplin Yönetmeliği’nin “Disiplin Cezaları ve Uygulama Esasları” başlıklı 7. Maddesinin a fıkrasının 4’üncü bendinde yer alan “Genel Görgü kurallarına göre ve işyerinin çalışma prensiplerine aykırı davranış sergileme” hükmü gereğince yaptığı fiilin karşılığı olarak “uyarı” disiplin cezası verilmiştir.

İş arkadaşlarına karşı yaptığı olumsuz davranışlar ve gece vardiyasında çalışmayı sevmediği değerlendirilerek Taylan ÖZTÜRK tekrar 13.11.2019 tarihi itibariyle gündüz vardiyasında görevlendirilmiştir. Ancak gündüz vardiyasında da yine iş disiplinine uymayan olumsuz davranışlarından dolayı defalarca vardiya amirlerince sözlü olarak uyarılmıştır. Buna rağmen yine iş disiplinine uygun hareket etmemiş, işlerini savsaklamıştır.

KAZA YAPMIŞ TUTANAK TUTMAMIŞ

Yine 13.12.2019 tarihinde kullanmış olduğu çöp aracıyla gerçekleşen kaza sonrasında, kaza tutanağı tutulmasından kaçınmıştır. Kendisi çalışmak istemediğinden çeşitli bahaneler üretmiş, mevcut araçlarımızı kullanmak istememiştir.  18.12.2019, 19.12.2019, 20.12.2019, 21.12.2019 ve 23.12.2019 tarihlerinde çeşitli bahaneler öne sürerek amiri tarafından verilen görevi yerine getirmediği tespit edildiğinden, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25/2 maddesi ve İşyeri Disiplin Yönetmeliği’nin Disiplin Cezaları ve Uygulama Esasları başlıklı 7. Maddesi’nin c fıkrasının 9’uncu bendinde yer alan “işçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi” hükmü gereğince iş akdinin fesih edilmesine karar verilmiştir.

İlgili şahıs Taylan ÖZTÜRK, kendi çalışmak istememe halinin üzerini örtmek için, mezhep farkı, sözde mobbing uygulaması gibi çeşitli iftiralarda bulunmaktadır. Halbuki, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz bünyesinde Taylan ÖZTÜRK gibi bir çok alevi vatandaşımız bulunmakta olup, hatta yönetici amir pozisyonunda da çalışan alevi vatandaşlarımız vardır. Taylan ÖZTÜRK’ün iş akdine aykırı tutum ve davranışlarından dolayı hakkındaki  raporları da yine Alevi kökenli amirleri tutmuştur.  Dolaysıyla kendisinin tüm iddiaları tamamen yersiz ve mesnetsizdir.

İDDİALARI DOĞRU OLSA İŞE ALINMAZDI

Taylan ÖZTÜRK’ün işe alınma tarihi yukarıda da belirtildiği gibi 21.06.2016’dır. Eğer Taylan ÖZTÜRK’ün iddia ettiği gibi bir anlayış içinde olsaydık, daha baştan kendisini işe almazdık. Esenler Belediyesi yönetimi o tarihte de aynıydı, bugün de aynı. Bu işe alınış tarihi bile Taylan ÖZTÜRK’ün iddialarını çürütmeye yetmektedir. Konunun doğrusunun böyle olduğunu belirtir, takdirlerinize sunarız”.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.