Emlak vergisini kimler ödemez?

MOBİL REKLAM ALANI
21.11.2019
826
A+
A-

Muafiyet hakkı taşıyanlar geriye dönük 5 yıl alabilir

Emlak vergisi ödeyecekler için son günler yaşanırken, muafiyet hakkı bulunanlar kimler? Emlak vergisi ödemelerinde kimler muafiyet hakkı taşıyor?

ARA REKLAM ALANI

Türkiye genelinde milyonlarca ev sahibini yakından ilgilendiren emlak vergi ödemelerinde son gün 2 Aralık 2019. Bu süre zarfında emlak vergisini ödeyemeyenler için aylık yüzde iki faiz cezası uygulanıyor.
Kimler emlak vergisi ödemeyecek sorusunun yanıtını Hatice Kolçak verdi. Gayrimenkul uzmanı Hatice Kolçak, konut, dükkan, ofis, arsa ve arazi gibi taşınmazlara sahip olanların ödemek zorunda olduğu emlak vergisini zamanında ödemeyenler için aylık yüzde 2 gecikme cezası uygulandığını söyledi.
Geriye dönük 5 yıl alabilirsiniz
Emlak vergisi muafiyeti şartı taşıyanların belediyeye dilekçe vermeleri gerektiğine işaret eden Kolçak, aksi takdirde emlak vergisinin tahakkuk edeceğini anlattı. Kolçak, muafiyet şartlarını taşıyanların geriye dönük 5 yıl için düzeltme yapabildiğini ve varsa ödenen verginin iadesini belediyeden talep edebileceğini kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

“Emekli olan eşlerden her ikisinin de bir evi var da bunlardan birinde oturuyor diğerinden kira geliri alıyorlarsa ancak bir konut için sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanabilirler. Emekli sahip olduğu tek konutu kiraya verip kızı veya oğlunun evinde oturursa yine emlak vergisi muafiyetinden yararlanamaz. Ayrıca yazlık niteliğinde ara sıra kullanılan evler de emlak vergi muafiyetinden yararlanamaz. Evin sürekli ikametgah olarak kullanılıyor olması lazım.”
Emlak vergisini kimler öder?
Bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler vergi mükellefi oluyor.
Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükellef oluyor, elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor.
Emlak vergisini kimler ödemez?
Tek meskeni olanlar vergi ödemelerinden muaf tutuluyor. Kanunen 200 metrekare büyüklüğü geçmeyen ve geliri olmayan tek ev sahipleri bir dilekçe ile belediyeye müracaat ederek emlak vergisi ödemelerinden muaf olabiliyor.
– Bir tek meskeni olup da, intifa sahibi olanlar
– Emekliler
– Hiçbir geliri olmayanlar
– Şehit yakınları
– Dul ve yetimler
– Gaziler
– Ev hanımları

MOBİL REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.