Asgari ücret zammı için vatandaş ne diyor?

MOBİL REKLAM ALANI
10.12.2019
314
A+
A-

Asgari ücrette madalyonun bir yüzünde çalışan diğer yüzünde de işverenler bulunuyor. Belirlenecek zam oranının doğrudan etkilediği işverenler, asgari ücretin yetersiz olduğu görüşüne katılırken kendilerinin de zor durumda olduğunu söylüyor.

ARA REKLAM ALANI

Patronlar asgari ücretle çalışandan vergi alınmaması gerektiğini savunurlarken, devletin kendilerine verdiği desteğin artmasını istiyorlar.

Esnaf asgari ücrette karşılayamayacakları kadar yüksek bir artış olması durumunda ise işçi çıkarmak zorunda kalacaklarını belirtiyorlar.

İşveren kesiminde asgari ücretle ilgili büyük bir tedirginlik yaşanırken, Bölgedeilkhaber.com, olarak asgari ücretlilere mikrofon uzattık.

Asgari ücretin günümüz şartlarında yetersiz kaldığını belirten çalışan kesim ise bakın mikrofonlarımıza neler söylediler:

Peki asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında gerçekleştirilen ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapacak.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

 

MOBİL REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.