Eğitim Sen’den Ankara’da büyük miting

MOBİL REKLAM ALANI
24.11.2019
224
A+
A-

Eğitm Sen’in “Haklarımız, Geleceğimiz ve Öğrencilerimizin Eğitim Hakkı İçin” şiarıyla Ankara Tandoğan Meydanında gerçekleştirdiği mitinge binlerce eğitim ve bilim emekçisi katıldı. Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, güvencesiz çalışmaya, hukuksuzca ihraçlara karşı, bütçeden eğitime ve emekçilere daha fazla pay talep etmek için Ankara’ya geldiklerini söyledi.
Aydoğan, “Bizim mücadelemiz mesleğimize, haklarımıza sahip çıkma mücadelesi. Bizim mücadelemiz öğrencilerimiz, çocuklarımız içindir” dedi.
Eğitim Sen, “Haklarımız, Geleceğimiz ve Öğrencilerimizin Eğitim Hakkı İçin” talebiyle Ankara’da miting gerçekleştirdi. Tandoğan Meydanında gerçekleşen mitinge katılmak için Türkiye’nin dört bir yanından eğitim emekçileri Ankara’ya geldi. 2020 yılı bütçe görüşmelerinin Meclis’te devam ettiği günlerde gerçekleşen mitingde eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çekilirken, eğitim emekçilerinin talepleri dile getirildi. Mitinge öğrenciler, veliler, siyasi partiler, gençlik örgütleri de destek verdi.
Eğitime daha fazla bütçe
2020 yılı bütçe görüşmelerinin Meclis’te sürerken Eğitim Sen’in “Haklarımız, Geleceğimiz ve Öğrencilerimizin Eğitim Hakkı İçin” şiarıyla gerçekleştirdiği mitingde bütçeden eğitime daha fazla pay ayrılması talep edildi. Eğitim alanında yaşanan sorunlara dikkat çekilen mitingde, eğitim emekçilerinin hak talepleri dile getirildi. OHAL KHK’leri ile ihraçlara karşı “Geri döneceğiz” dövizleri taşınırken “Mesleğimizi savunmak haklarımızı kazanmak için birlikte mücadeleye”, “Güvenceli iş güvenli gelecek istiyoruz” “İnsanca yaşamak istiyoruz” pankartları açıldı. Miting emek ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitiren eğitim emekçileri anısına saygı duruşu ile başlarken sözleşmeli, ücretli öğretmenlik uygulamasına karşı güvenceli iş talebi öne çıktı.
Engellemelere rağmen Ankara’dayız’
Mitingde konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, bu toprakların baskının, hukuksuzluğun tarihi olduğu kadar dayanışmanın, mücadelenin ve umudu örgütlemenin de tarihi olduğunu ifade ederek “Biz Eğitim Sen’liler dimdik ayaktayız. Valiliğin ve iktidarın tüm engellemelerine rağmen Ankarada’yız” dedi. KHK ile hukuksuzca ihraç edilen son eğitim emekçisi işe geri dönünceye kadar mücadeleyi sürdüreceklerini vurgulayan Aydoğan, “Biz KESKliler ihraçların yüzde 96’sının yaşandığı yandaş sendikalara benzemeyiz” ifadesini kullandı.

ARA REKLAM ALANI

‘Güvencesizliğe karşı buradayız’
Sözleşmeli, ücretli denilerek güvencesiz çalışmanın dayatıldığını belirten Aydoğan, “Geçtiğimiz günlerde ‘mesleğimi yapmanın pamuk ipliğine bağlı olduğunu duymaktan yoruldum’ diyerek bir arkadaşımız yaşamını sonlandırdı. Günler geçmesine rağmen MEB ailesiyle, sevdikleriyle, meslektaşlarıyla acısını paylaşma noktasında bir açıklama yapmadı. İktidarın eğitim ve bilim emekçilerine bakışının fotoğrafı işte bu. Güvencesiz çalıştırılan öğretmen arkadaşlarımız için buradayız, ücretli güvencesiz çalıştırılan ataması yapılmadığı için iş cinayetleriyle, intiharlarla kaybettiğimiz arkadaşlarımız için buradayız” diye konuştu.

MOBİL REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.