Site Rengi

DOLAR 9,6155
EURO 11,2367
ALTIN 554,31
BIST 1.480
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Sağanak Yağışlı
İstanbul
15°C
Sağanak Yağışlı
Pts 16°C
Sal 17°C
Çar 18°C
Per 18°C

Siyasetin Akıncıları

REKLAM ALANI
17.09.2019
264
A+
A-

Günümüz dünyasında, ülkemiz gerçekleri ışığında, siyaset yapan ve yakından tanıma şansı bulduğum bu tabiri kullanmakta sakınca görmediğim siyaset akıncılarına selam ve saygılar olsun. Ülkesi, bulunduğu il veya ilçesi için hizmet aşkı ve çabası içersinde olan, halkına müreffeh, sosyal ekonomik hayatlarını yaşanabilir düzeye çıkarma gayreti içersinde, olan bu uğurda gözünü budaktan sakınmayan kadrolar, olursa ancak ülkemizin bekası sürdürebilinir diye düşünüyorum.

Osmanlıdan ne zaman bahsedilse, söz dönüp dolaşır akıncılara gelir. Aklımızda, Akıncı nedir, hangi işlerden mesuldür, nasıl yaşar ve gayesi nedir? Gibi birçok soru oluşur.

ARA REKLAM ALANI

Akıncılar, baştan neyi kabul ettiklerini çok iyi biliyor, ölümle kol kola hayatlarını devam ettiriyor ve bunu sırf Allah rızasını kazanmak uğruna yapıyorlardı.
Evet, tam burada düşününki siyaset yapan ülkeyi idare etme iddiasında, olanlar, affınıza sığınıyorum ruhsuz arsız hırsız vatanını milletini düşünmeyen sadece kendi çıkar ve menfaatleri için yaşayan ve siyaset yapan kişilerden oluşmuş olsaydı ne olurdu halimiz diye düşünmeden kendimi alamıyorum. 

Akıncılar yağma gayesiyle düşman içine giren ve talanla hayatlarını geçiren bir topluluk değildi. Onlar, kendilerine kılıç çekmeyene kılıç çekmez; aman dileyene dokunmazlardı. Serhat topraklarında yaşayan akıncıların pek çoğu, Avrupa ve Balkan dillerini bilen, aynı zamanda bilgili ve kültürlü insanlardı.

Akıncılar, gönüllerindeki aşk ve heyecanla kendilerini devletin milletin ve dinlerinin bekasına adamış, gerektiğinde canını vermekten çekinmeyen Hak fedaileriydi.1950’li yıllarda olduğu gibi Gönlünde bu aşk ve heyecanı tutuşturabilen insan, cihadı en büyük ideali hâline getirir ve bu uğurda ölmeyi cana minnet bilir.
Kalemiyle cihada iştirak eden yazardan, doğruluğu hâl diliyle anlatan Müslüman in yaptığı cihada kadar, çeşitli cihat şekilleri vardır.

Akıncıların vazifesi, başlarındaki beylerin önderliğinde sınır muhafazasına çalışmaktır. Akıncılar, bulundukları toprakları korumakla birlikte gelebilecek saldırılara ve tehditlere karşı caydırıcı bir güç konumundaydılar. Avrupalıların sonraki asırlarda kurduğu özel komando birliklerini akıncılardan ilham alarak oluşturduğuna dair rivayetler vardır.
Müslümanların din, nesil ve mallarının müdafaa edilmesi, düşünce hak ve hürriyetlerinin korunması, yapılan karşılıklı anlaşmalara uyulmaması, Müslümanlara ve onların himayesinde bulunanlara zulmedilmemesi, bu hususlardan sadece bazılarıdır. Ama ne acıdır ki biz, bu hakikatleri hiçbir zaman olduğu gibi dışarıya anlatamamışızdır.

Akıncılar da haksızlığı, hak bilen düşmanla yaka paça olmayı tercih etmişler ve bunun neticesinde peygamberlikten sonra mertebelerin en büyüğü olan şehitliği talep etmişlerdir. Ülke aşkı vatan millet aşkı böyle ifade edilir. Öyle olmalı, siyaset akıncıları da tekrar canlanıp savulun demeli. Ve bu yüce milletin beklentilerini karşılayan politikalar geliştirip siyaset yapmalı.

Akıncıların akınlarını, Gerektiği yerde düşmana fiilen karşı koyma, halkın can ve mal güvenliğini koruma ve bu uğurda savaşma, akıncıların vazgeçilmez hayat tarzıydı. Osmanlı döneminde olduğu gibi cumhuriyetimizin kurulduğu günden itibaren ülkemiz ne zaman dara düşse siyaset yapma olanağı ortadan kalksa siyasetin akıncıları devreye giriyor politika üretebilecekleri siyasi örgütlerde yer alıp ülkesi vatanı ve milleti için hizmet ediyorlar.

Yakın tarihte yapılan yerel daha önceki genel seçimlerde yakından bildiğim şahit olduğum müşahede ettiğim, konu budur ki siyaset akıncılarını bulundukları siyasi partilerden dışlandıkları konusunda oluşmuş bir kanaat hâsıl oldu bende bu gidişat hayra alamet değil mevcut hükümeti, hükümet edememe çabaları devam ediyor hem iç mihraklar hem dış mihraklar bu yönde çaba ve gayret içersinde. 

Bir eski eğri kılıç… Kakmalarla süslü kını,
Bununla belki yapılmıştı Türk ün ilk akını!
Bir eski eğri kılıç… Kabzasında yakutlar,
Bununla belki kırılmıştı bir zaman putlar.
Orhan Seyfi Orhon

Ülkemiz ve yurdumuz uğruna hiç çekinmeden canlarını feda eden akıncılarımızı ve şehitlerimizi yâd ediyor, rahmet ve hürmetle, hatıraları önünde saygı ile eğiliyorum. 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.