Fatih Külliyesi’nde İstanbul dersi

MOBİL REKLAM ALANI
21.11.2019
414
A+
A-

Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan, “İstanbul Dersleri”nde Esenlerli kadınlara Fatih Külliyesi’ni gezdirerek bilgi verdi.
Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün düzenlediği “İstanbul Dersleri”nde Esenlerli kadınlar, Kültür Tarihçisi Süleyman Zeki Bağlan eşliğinde Fatih Külliyesi’ni ziyaret ettiler. “İstanbul Dersleri” öğrencileri, Fatih Külliyesi’nin bir parçası olan Fatih Camii, medreseler, sıbyan mektebi, kütüphane ve türbe gibi birimleriyle devrin en önemli medresesi hakkında bilgi aldılar.

DEVRİN EN KALİTELİ ÜNİVERSİTESİ
Ali Kuşçu’nun da hocalık yaptığı cami, medrese, sıbyan mektebi, kütüphane gibi 20 birimden oluşan külliyenin simetrik olarak inşa edildiğini söyleyen Sahn-ı Seman Eğitim ve Araştırma Merkezi Koordinatörü Aldülhakim Demir, “Bu külliye, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra 1462’lerde inşaatına başlanan ve 1473’te hizmete açılan bir külliye. Devrin, şimdiki tabirle en yüksek eğitimini veren kaliteli üniversitedir.” dedi.
Külliye içerisinde bulunan haziredeki kabirleri de ziyaret eden öğrenciler, Fatih Sultan Mehmet’in kabrini de ziyaret ederek dualar okudular.

ARA REKLAM ALANI
MOBİL REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.