Çöpe değil giysi kumbarasına

MOBİL REKLAM ALANI
04.12.2019
1.034
A+
A-

Esenler Belediyesi çevreci bir çalışmaya daha imza attı. Esenler Belediyesi, çevreyi en çok kirleten atık türleri arasında yer alan tekstil atıklarının geri dönüşümü için ilçenin değişik noktalarına 50 adet “Giysi Kumbaraları” yerleştirdi.

ARA REKLAM ALANI

Esenler sakinleri eski ya da giymedikleri giysiler, ayakkabı, aksesuar ve tekstil eşyalarını kumbaralara bırakarak temiz çevre ve geri dönüşüme katkıda bulunmaya başladı. Kumbaralarda toplanan malzemeler geri dönüşüm tesislerinde iplik ve lif halinde getirilerek yeni giysilerin üretilmesinde kullanılacak.

Petrolden sonra ikinci

Cumhurbaşkanı’nın eşi Emine Erdoğan’ın “Sıfır Atık” projesi kapsamında dikkat çektiği tekstil atıkları, dünyayı en çok kirleten sektörlerde petrol endüstrisinden sonra ikinci sırada yer alıyor. Çözünebilir maddelerden üretilmeyen bir tekstil ürünü doğada 200 seneye kadar kalabiliyor. Esenler’de tekstil atıklarının çöpe ve doğaya karışmasını önleyecek “Giysi Kumbaraları”yla ilçe sakinlerinin desteğiyle yılda en az 100 ton tekstil atığının geri dönüşüme ve ekonomiye kazandırılması hedefleniyor. Esenler Belediyesi’nin lastik, cam, metal şişelerin atılmasıyla yüklenen para puanlarla okullarda kantin alışverişi, dışarıda da ekmek alınabilen ESMATİK projesinden sonra böyle bir çevreci projeye de imza atması takdirle karşılandı.

 

 

MOBİL REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.