DOLAR 6,0918
EURO 6,6103
ALTIN 322,0
BIST 116.829
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Parçalı Bulutlu

Seçim Sonrası

12.09.2019
99
A+
A-

Kim ne derse desin seçim bir tercihtir. Tercih, tercih edenin kararıdır. Tercihlere saygı göstermek gerekir. Kazananları tebrik etmek, bir o kadar da kaybedenleri de tebrik etmek gerekir. Neticede herkes bu ülke için çalışıyor!

Rasûlullah (sav) bir hadisi şerifinde: “Bir şeyi sevmen seni kör ve sağır eder.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 116; Müsned, V, 194; VI, 450). Bu gerçeği göremeyip sevgiyi küçümseyenler, tercihlerin bilgiden çok sevgiye yönelik olduğunu çözemeyenler seçimden sonrada sevgi bağlarını anlamakta zorlanacaklardır. Hele hele sevgide mantık arayanlar kafalarını daha çok duvarlara vuracaktır!
Ülkemize iktidar olarak hizmet edileceği gibi, muhalefet olarak ta hizmet edildiği unutulmamalıdır.

Lakin siyasi şuurdan nasibi olmayanların, siyaseti menfaat için yapanların, kişisel kaprisleri ülkeyi germekte, seçim bile normal mecrasında yürümemektedir. İdealizm ve realizm ayırımı yapamayanların, algı yönetimini tersten okuyanların, toplum algısını istedikleri pencereden değerlendirenlerin mutlu olamayacakları ve bu ülkeye uzun vadede bir şey veremeyecekleri kesindir. Tarihten ibret almayanların, seçimlerden ibret almayacağı aşikardır!

Ülkemiz ideolojik farklılıklarının, düşünce farklılığı olarak değil, yaşam tarzı olarak algılanması ve algı yönetimlerinin etkisi altında kalınması nedeni ile normal bir süreci bile anormal olarak atlatmaktadır.

Seçime itiraz bile normal bir süreç iken, iktidarı, muhalefeti bu normal süreci anormal hale getirebilmektedir. Sandık başında durmanın, müşahit olmanın, okullardan seçim kurullarına mazbataların getiriliş sürecini bilmeyenler normal süreçlerden bile şüpheye düşmekte, itirazlarını bile cahilce yapmakta, devlet kurumları töhmet altında bırakılmaktadır.

İtirazlara sebebin bir kısmı kediler olunca, kedigiller familyasının ruh hali taşınması da normal oluyor! Yırtıcılık, ciyaklama, dama çıkma, hainlik vb…

Seçim sonrası, seçim süreci ile ilintilidir. Seçim sürecinde kullanılan dil, kullanılan yöntemler seçim sonrasında da aynen devam edecektir! Seçim süreç yönetimidir, stres yönetimidir. Bunları iyi yöneten kazanır! Süreç ve stres yönetimi yerine illegal yollara sapanlar, yalan söyleyenler, iftira atanlar seçim sonrası da aynı yöntemlere tevessül etmeyi tercih edecektir.

Yanlışlar, insanoğlu içindir fakat doğru insanlara yanlış yapmak basit insanların tercihidir. Akıl hazır değilse göz göremez. İnsan bozulunca ondan daha korkunç bir mahlûkat olamaz. Yanlışlar kutsanır, hakikat karanlığa hapsedilirse insanların bozulması kaçınılmaz olur. Doğru insanlar yanlış yapabileceği gibi yanlış yerlerden doğru insanlarda çıkabilir. Medine ikliminde münafıklar olduğu gibi firavunun sarayında Musa (a.s.)’lar çıkacaktır.

Seçim sihirli bir değnek değildir, tercihlerin arz edilmesidir. İnsanları geçimsiz yapan sevgisizlik, birbirine düşman eden iletişimsizlik, güzellikten yana ne varsa yok eden ilgisizliktir. Seçim sonrası sevgisizlik, iletişimsizlik ve ilgisizlik sergileyenler gelecek seçimlerde de tercih edilmeyeceklerdir.
Seçim sonrası unutulmaması gereken şeyleri özetlersek, gelecek seçimlere daha hazırlıklı gireriz:

-Bazen iyi insanlar kötü tercihlerde bulunabilir bu onların kötü olduğu anlamına gelmez bu onların insan olduğu anlamına gelir. “İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten kolaydır”

– Zor yola kolay insanla çıkılmaz. Hayvan açken, insan tokken kudurur. “ Para ile insan ilişkisi aynen şöyledir: İnsan paranın sahtesini yapar para da insanın”

– Dostluk sorumluluktur, asla fırsat değildir. Size güvenenlere yalan söylemeyin, yalan söyleyenlere güvenmeyin. Kazanmak için etrafındakileri harcayanların elde edeceği şey galibiyet değil yalnızlıktır.

-“Ayarımız aynı, farklı sanmayın; Kavgamız çıkardır, sakın kanmayın” demesini kimseden beklemeyin!

– Bazı acılar faydalıdır! Önce üzer, sonra her şeyi daha iyi anlamamızı sağlar. Bu mantıkla, olayları iyi anlamlandırmak gerekir. Sorunun kendinde olduğunu anlamayan insanlar çözümü başkalarının huzurunu bozmakta bulur. Haysiyet ve şahsiyet kaybedilmemeli.

– Bilenler bilir “kazanmak haktan yana olmaktır…”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.