Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Çok Bulutlu

PARA MI, İNSAN MI?

PARA MI, İNSAN MI?

Tüm dünyayı tehdit eden corona- virüs BELASI ülkemizde de artık risk yaratan bir unsur haline geldi.

Tabii durum böyle olunca da ortaya olaydan yararlanmak isteyen ve tek isteği cebini doldurmak isteyen insandan çok parayı düşünenler ortaya çıktı. Bir liralık maskeyi elli liraya satan, kişi başı iki bin liraya test yapan, on liralık dezenfekte maddesini yüz liraya satanlar vs.gibi.

Peki, milletin kurduğu ve yardımları ile desteklediği Kızılay başkan ve yöneticilerinin yaptığına ne demeli?

Ülkede çok büyük oranda ihtiyaç varken Malezya’ya maske yardımı yapmak nedir? Üstelik de buna en çok ihtiyacı olan SAĞLIK personeli bile maske bulamazken. Üstelik ülkede dezenfektasyon maddesine ihtiyaç varken; ülke dışında camileri ücretsiz dezenfekte etmek niye?

Ülkede dezenfekte edecek cami bulamadılar galiba. Eğer Diyanete sorsalardı gerekli bilgiyi alabilirlerdi. Bunlar hakkında yapılacak iş Kızılay başkanı ve yöneticilerinin derhal görevden alınıp haklarında görevlerini kötüye kullanmaktan yasal işlem yapılıp cezalandırılması gerekir.

Gerek bu bela ülkemize gelmeden; gerekse geldikten sonra ilgililer ve yetkililerce alınan önlemler ve çabalar gerçekten takdir edilecek derecede yararlı önlemler. Ancak yapılan hatalar da var. Bunlardan en önemlisi 21 bin kişinin Umreye gitmesine izin vermekti. Şimdi, “o zamanlar Suudi Arabistan’da hastalık yoktu” diyenler olacaktır. Âmâ Umreye gidenler sadece Suudi Arabistanlılar ve Türkler değil ki. Oraya bu iş için gelen Müslüman Çinliler bile vardı.

İkinci hata liglerin, seyircisiz de olsa, oynatılması ve sporcu sağlığının, sporla ilgili yetkili ve görevlilerin sağlığı ile bunun toplumda yaratacağı tehlikenin düşünülmemesidir. Bundan da sorumlu şüphesiz ilgili Federasyonlardır.

Bir diğer yanlışta camilerde cemaatle namaz kılmanın bit hafta geç yasaklanmasıdır.

Millet olarak bu belayı en kısa sürede ve en az hasarla, en az can kaybı ile atlatabilmek için ulusça yapacağımız tek şey alınan ve alınacak tedbirlere harfiyen uymak. Yaşımız kaç olursa olsun, mutlak gereklilik olmadıkça dışarı çıkmamak, çıkmak zorunda kalırsak sosyal mesafe kuralına uymak, hijyen tedbirlerini uygulamak, özellikle el ve kıyafet temizliğine dikkat etmektir.

Alınan olumlu kararlardan biri de Ticaret Bakanlığınca solunum cihazı ve dezenfekte ve maske ithalatında verginin sıfırlanmasıdır.

Tabii burada işverenlere ve patronlara düşen görev var. O da bunu fırsat bilip işten işçi çıkarma yoluna gitmemeleridir. Hatta gerekirse hükümetçe yasaklanmalıdır.

Unutmayalım her koşul altında en güvenli yer evimizdir.

Bu arada evde strese girip eşlerinizle kavga edip aile faciasına yol açmayalım lütfen.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.