Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Çok Bulutlu

AKILLI KENTLER YAKLAŞIMI ÜZERİNE

AKILLI KENTLER YAKLAŞIMI ÜZERİNE

Ben şahsen, akıllı telefonları ile övünüp kendini akıllı zannedenler ile şehir bilincinden uzak, kendini yetiştirememiş, deneyim ve yeni arayış içine girip yurt dışından ithal kavramları Türkçeye çevirip bir şey yaptığını zannedenleri aynı seviyede görüyorum.

Seviyeyi soruyorsanız dibin dibi! Eşik sentezi yapamayanlar, sürdürülebilir politika ve şehircilik oluşturamayanların akıllı şehircilikten bahsetmeleri laf olsun torba dolsundan ibarettir.

Doğa, insani toplum, kabuklar ve örtüler ile şebekeler ve ağlar sitemlerinden oluşan şehir barınma, çalışma, ulaşım, dinlenme, eğlenme ve boş zamanları değerlendirme fonksiyonlarını icra eder.

Şehirlerin kuruluş nedenleri sosyo-ekonomik nedenler, coğrafi nedenler, askeri nedenler ve siyasi nedenler ile bunların türevlerinden oluşur.

Şehirlerin biçimlerini de topoğrafı koşullar, jeolojik koşullar, klimatolojik koşullar ve yapay koşullar belirler.

Şehir planlama ilkeleri de genellik ilkesi, geniş kapsamlılık ilkesi, uzun süreli olma ilkesi, zorunluluk ilkesi, nesnellik (eşitlik ve adalet) ilkesi, açıklık ilkesi, esneklik ilkesi gibi umdelerden oluşur.

İlkesizlerin planlama hiyerarşisini yok sayıp kamu yararı adı verilen oldu bittici anlayış ile şehirlere ihanet edenlerin akıllı şehir söylemleri ya reklam argümanıdır ya da aklımız ile dalga geçmek demektir.

Kentlerin biyolojisi(ekoloji), tarihi, kültürü, ekonomisi ve sosyolojisi olur. Bunları bilmeden şehirlere teknoloji yüklemek yerli ve milli deyip israf ve borcu arttıran anlayışa yakışan, küresel kent meraklısı kapitalist çeşnilere özgü bir tutumdur.

Bu aklı evveller ne dediğini ne yaptığını bilmeden konuştukları için alfa beta ve gama diye ayırımda gamadan alfaya geçecek argümanlar içinde akıllı kent konseptini de görmektedirler! Bu akıl, kakma akıldan ve israftan başka bir şey değildir.

Biz İstanbul’u emanet ve dünya başkenti olarak görür iken, aklı evveller, alfa şehir olarak kapitalist sitemin küresel kent kavramına uygun, nüfus arttırmak ve sermaye oluşturma politikalarını icra etmektedirler.

Akıllı şehrin temel özellik ve unsurları; akıllı ekonomi, akıllı insanlar, akıllı yönetişim, akıllı hareketlilik, akıllı çevre, akıllı yaşam (yaşam kalitesinden) oluşmaktadır.

Ekonomiyi yönetemeyen, doğayı ve şehirleri tahrip eden, halkının kahir ekseriyetini yoksulluk ve açlık sınırında yaşatan yönetişim anlayışının akıllı şehirler inşa etmesi borcu, israfı ve tüketimi artırmaktan ve ülkeyi teknoloji çöplüğü haline getirmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Toplu konut yaşamının maliyeti bir yük iken, akıllı şehir için yapılacak yatırımların maliyeti ve de özellikle işletme maliyeti halkımızın belini iyice bükecektir!

Planlama yaklaşımı olarak akıllı-(dijtal) kent konsepti yerine ben size yeşil kent (green cities), yaşanabilir şehircilik (liviable cities) vereyim diyeceğim de bünyeniz kaldırmaz! Siz en iyisi mi yavaş kentler (slow cities) ile yavaştan yavaştan gelin de şehirlere ihanetiniz az olsun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.