Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 28°C
Parçalı Bulutlu

İHTİYAÇ KAVRAMI

İHTİYAÇ KAVRAMI

Bu konuyu işleyiş amacım, aslında son zamanlarda ekonomiyi iyi yönetemeyen iktidarın, faiz ile mücadele ediyorum deyip kredi sistemini aktif tutması sonucu din adına konuşanların iktidarın ihtiyacına göre faiz haramını delme ve belamlık müessesesini canlandırma girişime itiraz içindir.

Belamlık taslayanların en büyük dayanağı da ihtiyaç kavramının yozlaştırılmasıdır. Kişiden kişiye, zamandan zamana, durumdan duruma değişen ihtiyaç kavramını, nas kabul edip, değişmesi mümkün olmadığı için büyük haramlardan olan faizi yumuşatmada kullanmak usul değil usulsüzlüktür.

Esas itibariyle ihtiyaç kavramı insanın varlık şartlarını ifade eden en temel kavramdır! İktisat öğreniminin temel kavramlarından olan ihtiyaç, tatmin edildiğinde haz ve doyum, tatmin edilmediği zaman acı ve üzüntü veren duygudur!

İhtiyaçlar şiddetlerine göre zorunlu ihtiyaçlar ve zorunlu olmayan ihtiyaçlar olarak temelde iki gruba ayrılır! Dini anlayışımızda zorunlu ihtiyaçlara zaruret denir.

İhtiyaçların zorunlu, sosyal-kültürel ve lüks ihtiyaç şeklinde ayrımı da toplumdan topluma, zamandan zamana ve çeşitli gelir gruplarına göre farklılık gösterir.

Başlangıçta zorunlu olmayan ihtiyaçlar zamanla zorunlu ihtiyaçlar haline gelebilir! İhtiyaçlar ve ihtiyaçları tatmine yarayan araçlar ikame edilebilir. Bir başka ifade ile herhangi bir ihtiyacın giderilmesi, farklı araçlar kullanılarak mümkün kılınabilir. İhtiyaçlar karşılandıktan belirli bir süre sonra tekrarlanırlar.

Zaruri ihtiyaçlar kavramını, temel ihtiyaçlar bağlamına çekip, temel ihtiyaç yaklaşımının sorunlarını görmezden gelmek belamcılık kolaycılığıdır.

Temel ihtiyaçlar gerçekten ihtiyaç mıdır, hangi düzey, seviye ve eşikten sonra ihtiyaç kabul edilmelidir?

Otuz bin TL tutarında araba işini görürken, 100.000 TL değerinde araba almak ihtiyaç mıdır? 200-250 bin TL tutarlı ev varken 500.000 TL ev almak ihtiyaç mıdır? 500.000 TL tutarlı evi 750.000 TL değeri ile almış olmak hangi ihtiyaca cevap vermektir.

Barınmak temel ihtiyaçtır, bu doğru ama bu ihtiyacı gidermek için milleti ömür boyu kredi sistemine mahkûm etmek nasıl bir ihtiyaç anlayışıdır! Kiracılık barınma ihtiyacını karşılamıyor mu? Allahtan birilerinin çok kazanma hırsından dolayı fiyatlar seviyesi inmiyor da kredi sistemi batağına topyekûn çekilmiyoruz!

İhtiyaç kavramı doğru ve helal yoldan karşılanmadığı ve bu sıradanlaştığı zaman insanın kulluk bilincinin kaybolmasına da neden olur!

İnsan muhtaç bir varlık olduğunu unutarak kendisini Yaratıcısından bağımsız düşünmesi Yaratıcısına isyanının esasını teşkil etmektedir!

İnsanın muhtaç bir varlık olması onu bir çevre içinde diğer insanlarla iş birliğine zorlamaktadır; bundan dolayı bütün faaliyetleri zaruri olsun veya olmasın bir ihtiyacı karşılamak için gerçekleşmektedir.

İhtiyaçlarını kredi, faiz gibi haram yollar ile görünürde imkansızı başarmış gibi görünerek, büyük zorluklara ve uzun süreli borçlanmaya mahkûm edilen insanoğlu, toplumsallaşmadan çok bireyselciliğe ve hedonizme kaymaktadır.

Borca mahkûm anlayış sosyal yapıdan kendi kabuğuna çekilmekte, kötü bile olsa mevcut durumun sürekliliğini ister hale gelmektedir.

İnsanın kul olduğunu ve bu dünyanın bir de ahiret boyutu olduğunu unutarak verdiği her ihtiyaç kararı, gerek bu dünyasını, gerekse ahiret hayatını zora sokacağı aşikardır.

İhtiyaçlar azaldıkça hürriyet başlar.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.