Esenler'in Haftalık Tek Yerel Gazetesi
   
    | Bize Ulaşın  | Giriş Sayfam Yap  | Sık Kullanılanlara Ekle  |     
 
 »   Anasayfa
 »   Eğitim
 »   Sağlık
 »   Spor
 »   Siyaset
 »   Vitrin
 »   Arşiv
 »   İletişim
   
   
   

Uygar dünyaya uyum!

 

Uygar dünyaya uyum aslında hiçte uygar olmayan bir düşünce yaklaşımı olup, bu ezik yaklaşımla uygar olunamayacağı, olunamadığı aşikârdır!

Bir ara çağdaş olmak diye bir tanım vardı, bu ezik tanım sahipleri kabul etseler de etmeseler de bu zaman diliminde yaşayan herkes ile çağdaştır!

Düşünce bir uğraştır! Uğraş vermeden elde edilen düşünceler makyaj gibidir, kalıcı olamaz. Uygar olmak ise her şeyden önce düşünce de uygar olmayı, gelişme göstermeyi ister, taklit le veya ithal düşünceler ile uygar olunamaz!

Ülkemizde uygarlık arayışı yitik bir ilmin bulma çabası olmayıp maalesef daha ilk günden beri dışarıdan ithal edilip monte edilince olacak bir şey gibi görülmüştür. İnsanlık adına vahşeti temsil eden batı medeniyeti kurtarıcı hedef olarak sunulmuştur.

Kimi zaman muasır medeniyet, kimi zaman uygar batı, kimi zaman AB kriterleri olarak ideal olarak sunulmuş fakat her ithalin borç demek olduğu unutulmuştur.

Borç alan emir alır. Emir alan da köledir, köleden medeni olmaz!

İdeal hedef olarak gördüğümüz batı, medeniyetini çarpık ta olsa din anlayışına borçludur! Biz de ise din anlayışı medeniyetin dışında görülmüştür! İthal olunca bu kadar kayıp, kayıptan sayılmadı herhalde!

Uygarlığın diğer adı medeniyet ise adını dahi dini anlayıştan Medine'den almıştır! Ama medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar tanımlaması yüzünden medeniyet yerini uygarlığa bırakmış, kimlik değişimi yüzünden olsa gerek canavarın canavarlığı unutulmuştur.

İnsanların düşüncesini değiştirmek kolay iş değildir. Değişime direnç gösteren sadece muhafazakârlar veya gerici diye tabir edilenler değildir en açık fikirliler bile değişime direnç gösterirler!

Özellikle ülkemizde, değişimin önünde, sadece sözde çağdaş olanlar en çok duranlardır. İyisi ile kötüsü ile değişime ayak uyduramadıkları gibi alternatif te sunamamaktadırlar. Alternatif sunmakta zaten bir düşünce eylemidir!

Uygar olmak için her şeyden önce bağımsız ve hür bir düşünceye daha sonra bu düşünce çerçevesinde hakça bir üretime ondan sonrada hakça ve adilane bir paylaşıma ihtiyaç vardır.

Düşünmeyen, üretmeyen ve adalet duygusu taşımayan insan kendine istediği kadar uygar desin, kendini medeni görsün, şekilden başka bir anlamı yoktur. Şekli uygarlıkta, hokkabazlar sirkinde frak giymiş maymun olmaktan başka bir şey değildir!

"Onlara, “Allah’ın indirdiğine (Kur’an’a) ve Peygamber’e gelin” denildiğinde onlar, “Babalarımızı üzerinde bulduğumuz din bize yeter” derler. Peki ya babaları bir şey bilmiyor ve doğru yolu bulamamış olsalar da mı?" Maide Suresi 104. Ayet

"Onlar bir fenalık yaptıkları zaman, "Babalarımızı bu yolda bulduk, Allah da bize bunu emretti" derler. De ki: "Allah fenalığı emretmez. Bilmediğiniz şeyi Allah'a karşı mı söylüyorsunuz?" Araf Suresi 28. Ayet

Tarihin her döneminde adalet ve insanlık namına, hedef gösterilen toplumlardan daha medeni ve uygar olan bu millet, babalarının dini üzere olmak ve buna bağlı düşünme ve üretmekten vazgeçtikleri için zamanımızda hak ettiği yeri bir türlü bulamamakta, uygarlık savaşını kaybetmektedir!

Hokkabazlar sirkinde yeni maymunlar düşünce ve üretme adına; batılı hak, şerri doğru diye yutturma numaraları çekip, uygar(!) çete sistemin muhafızları olma yolunda ilerleyerek oyunlarını sürdürseler de oyun insanımızı sıkmaya başlamıştır.

"Sıkıntı tembellikten doğar" gerçeğini kavrayanlar, düşünmeye başlamış ve arayışa girmiştir.

Dikkat etmemiz gereken taklitlerden kaçınmak olacaktır. Taklitçiler uygar olamaz!

Yorum Köşesi
Adınız :
E - Posta :
Konu :
Mesajınız :
Image (güvenlik kodu):
 
       
       
 

~~ F&F Gazetecilik İlan ve Reklam Ajansı ~~
* Sitede yayınlanan,Bölgede İlk Haber kaynaklı haberlerin izin alınmadan veya kaynak belirtilmeden kullanılması yasaktır.
* Sitemiz 1024*768 piksel ve üstü ekran çözünürlüklerinde sorunsuz görüntülenmektedir.Tavsiye edilen çözünürlük: (1280*1024)