Esenler'in Haftalık Tek Yerel Gazetesi
   
    | Bize Ulaşın  | Giriş Sayfam Yap  | Sık Kullanılanlara Ekle  |     
 
 »   Anasayfa
 »   Eğitim
 »   Sağlık
 »   Spor
 »   Siyaset
 »   Vitrin
 »   Arşiv
 »   İletişim
   
   
   

Savaş ve para yönetimi

 

Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de,ülkeler arasında çıkan savaşların  nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.Ülkemizin Güney Doğusunda günümüzde gerçekleşen ve can kayıplarımıza da neden olan karışıklığın asıl nedenin, bölgenin sahip olduğu zengin petrol kaynakları olduğu bilinen bir gerçektir.

Emperyalist devletlerin, okyanusun diğer yakasından, coğrafi ve kültürel olarak hiçbir bağlarının olmadığı bu bölgelere çıkarları doğrultusunda müdahale edebilmelerinin en önemli nedeni; sanayi ve teknoloji gelişimlerini tamamlamış olmaları ve ekonomik güçlerini yaptırım olarak kullanabilmeleridir.

Küreselleşme dediğimiz kavramın ise; gelişmekte olan ülkelerin, çalışan insan gücünü de, ucuz iş gücü olarak gelişmiş ülkelerin kullanabilmelerine altyapı oluşturmaktadır.Bizim ülke siyasetimiz ise; en az üç çocukla, ucuz iş gücüne destek vermekten ileriye gidemiyor gibi gözüküyor.                                                 

Emperyalizmi ne kadar eleştirsek de, bir gerçek var ki, oda emperyalist devletlerin, aynı zamanda, ekonomik kalkınmalarını, her yönüyle tamamlamış olan ülkeler olmalarıdır.Bu güçleriyle,dünyanın siyasi oluşumlarına ve ekonomilerine yön verme cüretleri olduğu düşünülebilir.

Bütün bunlardan çıkan sonuca göre, güçlü ekonomilerin bu baskılarından kurtulabilmek için,ülkemizde öncelikle, ekonomik altyapımızı üretim ekonomisine dayandırmak ve finansal enstrümanları çok iyi bilmek ve kullanmaktan geçmektedir.Tabi burada en önemli görev, son istatistiklere göre, ekonominin %98,5 luk kısmını oluşturan KOBİ’lerimize düşmektedir.Kobilerin finansal anlamda bilgili ve bilinçli gelişmeleri, insani gelişme endeksiyle paralel gitmektedir.2017 yılı için   % 11,1 lik büyümenin açıklandığı bu günler de,büyümenin oranından çok,bu oranın kurum ve kişilere nasıl dağıtıldığı önemlidir.Çünkü;büyümeden alması gereken payı almış olan ülkelerde toplumsal insanı gelişme endeksi:İnsanların ve toplumun seçeneklerinin genişlemesi ve böylece çalışmak zorunda olmadığı zamanı da artırarak daha özgür bir biçimde yaşayabilmeleri,yetenekleri dilediği biçimde kullanabilme özgürlüklerinin artması olarak tanımlanmaktadır.

Bu anlamda kobilerin gelişme sürecini iktisadi büyümeye olan katkısı ve iktisadi büyümeden aldıkları payların orantısı dahilinde topluma ne şekilde yansıtıldığını takip ederek görebiliriz.Bu bağlamda kobilerimize dağıtılan teşviklerin çok büyük bölümü dış kaynaklardan sağlanmakta ve aslında ülkenin iktisadi büyüme oranından pay almamaktadırlar.

Kobilerin ülke ekonomilerini ve dünya ekonomilerini takip edebilmek ve finansal gelişmeleri anlayabilmeleri için öncelikle kendi işletmelerinin finansal değişimlere karşı hazırlık olmaları ve kontrol altında tutmaları gerekmektedir.Bunun için önce paralarını yönetmeleri gerekir.Örneğin, emperyalist bir ülke olarak tanımladığımız ABD de dahi para yönetimi son 20-25 yıldır gelişme göstermektedir.Faiz hadlerinin oynaklığı,firmalar arası işlemlerin giderek büyük boyutlara ulaşması,iletişim teknolojisinde gelişme,para yönetimini daha karmaşık hale soktuğu gibi,para yönetimi için daha yetenekli ve nitelikli personel kullanılmasını da zorunlu hale getirmektedir.

Kayıt dışılığın % 80 lere dayandığı ülkemizde hangi paranın yönetilmesinden bahsedebileceğiz?

Önce ekonomiyi kayıt altına almalıyız,aksi takdirde dış güçlerin ekonomik baskı ve yaptırımlarına ekonomik karşılık vermekten ve ekonomik güce ulaşmaktan ziyade, emperyalizme ait siyasetten bahseder ve tv.lerde her gün bunları konuşuruz.

Unutmayalım kendini yöneten ülkeler,ekonomik gelişmişliğini kanıtlayan ülkelerdir.Bunun yolu da işletmelerin iyi yönetilmesinden ve ekonomiye olumlu katkılarından geçmektedir.

Yorum Köşesi
Adınız :
E - Posta :
Konu :
Mesajınız :
Image (güvenlik kodu):
 
       
       
 

~~ F&F Gazetecilik İlan ve Reklam Ajansı ~~
* Sitede yayınlanan,Bölgede İlk Haber kaynaklı haberlerin izin alınmadan veya kaynak belirtilmeden kullanılması yasaktır.
* Sitemiz 1024*768 piksel ve üstü ekran çözünürlüklerinde sorunsuz görüntülenmektedir.Tavsiye edilen çözünürlük: (1280*1024)