Esenler'in Haftalık Tek Yerel Gazetesi
   
    | Bize Ulaşın  | Giriş Sayfam Yap  | Sık Kullanılanlara Ekle  |     
 
 »   Anasayfa
 »   Eğitim
 »   Sağlık
 »   Spor
 »   Siyaset
 »   Vitrin
 »   Arşiv
 »   İletişim
   
   
   
İBB Başkanı: UBER rahatlık demektir

     
 

Mevlüt Uysal, "UBER, aslında rahatlık demek. Şoförle müşterinin birbirine güvenini sağlaması demektir. Biz o konfordan uzak kalmamalıyız" dedi. Tepkilerin ardından İBB açıklama yaparak Uysal'ın sözlerinin yanlış anlaşıldığını ileri sürdü.

 
 

 

 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul'da düzenlenen “2. Su ve Atık Su Sektöründe Yerli Ürün Çalıştayı”na Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile birlikte katıldı. Çalıştay’ın açılışında konuşan Başkan Uysal, yerli ve milli ürünlerin İBB'nin birçok biriminde kullanıldığı daha fazla yerli ürünün kullanılması için de sanayicilere büyük iş düştüğünü söyledi. Yerli ürünün kullanılmasının önemini anlatan Uysal, dışa bağımlı kalmama adına da yerli ürünlerin üretilmesi ve bunların kullanılmasının sanayide ve ticarette artışı beraberinde getireceğine işaret etti. 

Uber-taksici kavgası

Konuşmasında UBER uygulamasına da değinen Başkan Uysal şunları söyledi: "UBER de aynen bir sistem aslında. Taksiye binen de bindiren de yerli ama o sistem sayesinde başkalarının aldığı kararlara uymak durumunda kalıyor.

Biz de Büyükşehir olarak onun yerlisini yaptık; İtaksi. Aslında sistem olarak aynı sistem, ama birisinde kararı ABD'de New York'ta birileri veriyor, diğerini ülkemizde bu konunun ilgililerinin oluşturduğu bir ekip veriyor. Çok güzel ama bazen bakıyoruz. Yaklaşık 18 bin taksicimiz var dersek 5 bin civarında üyemiz var.

Niye taktırmıyorlar? Şoför diyor ki, 'başkanım, kamera koyup bizi takip ediyorlar içeride'. İyi baba, bundan başka da çaresi yok yani. Neticede UBER dediğimiz zaman, buna karşı çıkmak, bunu yerli yapmak demek eline sopa alıp sokakta UBER’cileri kovalamakla olmuyor. Yerlisini yaparsak bunu çözmüş oluyoruz."

"Uber aslında rahatlık demektir"

Yerli ürünlerin kullanımının öneminin altını çizen Başkan Uysal, "UBER, aslında rahatlık demek. Şoförle müşterinin birbirine güvenini sağlaması demek. Biz o konfordan uzak kalmamalıyız. Ama o konforu yaşarken de yurtdışındaki bir insanın kararıyla taksicimiz ve içindeki müşteri birbiriyle kavga eder hale düşmemeli " şeklinde konuştu. 

Tepki gelince İBB açıklama yaptı

Uysal’ın bu açıklamaları taksicilerin tepkisini çekti. Sosyal medyada Uysal’a tepkilerin artmasının ardından İBB açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mevlüt Uysal bugün, İSKİ’nin düzenlediği Yerli Ürün Çalıştayı’na katılmış ve orada bir konuşma gerçekleştirmiştir.

Bu konuşmanın bir kısmının basına yansımalarına bakıldığında, ifade edilmek istenenden daha farklı anlamlar çıkarılmaya çalışıldığı görülmüştür. Sayın Uysal açıklamasında, herhangi bir markanın kullanımından değil, ‘Mobil Taksi Uygulaması’nın ve müşterilerin taksilere kolay ulaşımının rahatlığından bahsetmiştir. Bununla beraber İBB olarak geçen yıl kullanıma sunduğumuz iTaksi mobil uygulaması ile kurumumuzun bu konuya yaklaşımı açıkça görülmektedir. İBB, iTaksi uygulaması ile şehrimizde yasal olarak hizmet veren bütün taksicilerin yanındadır.”  

 

 
     
 

Yorum yazmak için tıklayın

 

   

05.04.2018

 
   
     
 
 
 

~~ F&F Gazetecilik İlan ve Reklam Ajansı ~~
* Sitede yayınlanan,Bölgede İlk Haber kaynaklı haberlerin izin alınmadan veya kaynak belirtilmeden kullanılması yasaktır.
* Sitemiz 1024*768 piksel ve üstü ekran çözünürlüklerinde sorunsuz görüntülenmektedir.Tavsiye edilen çözünürlük: (1280*1024)