Esenler'in Haftalık Tek Yerel Gazetesi
   
    | Bize Ulaşın  | Giriş Sayfam Yap  | Sık Kullanılanlara Ekle  |     
 
 »   Anasayfa
 »   Eğitim
 »   Sağlık
 »   Spor
 »   Siyaset
 »   Vitrin
 »   Arşiv
 »   İletişim
   
   
   
İlk kez geldi

     
 

Vatandaşa, devlete olan borçlarını bitirme fırsatı sunulmasının ardından şimdi de bu borçları ödeyebilmesi için ilk kez bir kolaylık getirildi. Buna göre kamuya olan borcunu ödemek için bankalardan 'tüketici' kredisi çeken vatandaşa vade süresi 4 yılın üzerinde uygulanabilecek.

 
 

 

 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Bankaların  Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte değişiklik yaptı. Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklikle kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların finansmanı amacıyla kullandırılan tüketici kredilerinin vadesi 48 ayı geçebilecek.

 

Ancak kamuya olan borç için çekilen bu krediye vatandaş elini bile süremeyecek. Çünkü bu para doğrudan Maliye ya da Sosyal Güvenlik Kurumunun hesabına kredinin çekildiği banka tarafından yatırılacak.

İlk kez oluyor

Değişiklikle ilgili Hürriyet'e bilgi veren bir banka yetkilisi, ilk kez böyle bir düzenleme yapıldığını belirterek "Tüketici kredisini en fazla 48 ay vadeyle kullandırabiliyorduk. Ama artık devlete olan borçların ödenmesi koşuluyla vadeyi 48 ayın üzerine çıkarabileceğiz" dedi. Vade süresi ne kadar uzayabilir, 10 yıla da çıkar mı, sorusuna ise bankacı şöyle yanıt verdi:

Vade için üst sınır yok

"Bu ilk kez yapılan bir düzenleme. Krediyi biz banka olarak doğrudan alacaklı olan kamu kuruluşunun hesabına yatıracağız. Yani vatandaşın eline para geçmeyecek. Vadesini de ortalama 5 yıl gibi düşünebiliriz. Ama borcun büyüklüğüne göre vade süresi 6-7 yıla kadar da çıkabilir. Üst sınır olmadığı için biraz da uygulama sırasında bu süre belli olur. "

Trafik cezası, MTV, öğrenci kredisi, vergi, sigorta primi borcu olanlar

Vatandaşın devlete olan sosyal güvenlik prim borçları, üniversitede okurken çekilen öğrenim kredisi borcu, motorlu taşıtlar vergisi, trafik cezaları olan vatandaşlar 31 Temmuz'a kadar başvurmaları halinde 'yapılandırmadan' yararlanabilecek. Borçlarını peşin ödeyenlere ayrıca yüzde 50 indirim fırsatı sunulacak.  

 

 
     
 

Yorum yazmak için tıklayın

 

   

08.06.2018

 
   
     
 
 
 

~~ F&F Gazetecilik İlan ve Reklam Ajansı ~~
* Sitede yayınlanan,Bölgede İlk Haber kaynaklı haberlerin izin alınmadan veya kaynak belirtilmeden kullanılması yasaktır.
* Sitemiz 1024*768 piksel ve üstü ekran çözünürlüklerinde sorunsuz görüntülenmektedir.Tavsiye edilen çözünürlük: (1280*1024)