Esenler'in Haftalık Tek Yerel Gazetesi
   
    | Bize Ulaşın  | Giriş Sayfam Yap  | Sık Kullanılanlara Ekle  |     
 
 »   Anasayfa
 »   Eğitim
 »   Sağlık
 »   Spor
 »   Siyaset
 »   Vitrin
 »   Arşiv
 »   İletişim
   
   
   
Fatih Projesinde 'klavyeli bilgisayar' dönemi

     
 

2016’dan itibaren 4 yıl süreyle 10.6 milyon tablet dağıtılacağını sözü verilen Fatih Projesi 'çöktü', MEB 1 milyon 437 bin tablet dağıttıktan sonra uygulamayı değiştirme kararı aldı.

 
 

 

 

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre, AKP’nin “cumhuriyet tarihinin en büyük projesi’’ olarak lanse ettiği Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesi, aradan geçen yıllar ve harcanan milyarlarca liranın ardından hedefleri tutturamadı. 

Yeni gelir kapısı

Fatih kapsamında yapılan ihalalerde yüz milyonlarca lira rant dağıltıldığı eleştirilerine karşın MEB, bu yıldan itibaren çocuklara tablet yerine klavyeli bilgisayar dağıtılacağını açıklayarak teknoloji şirketlerine yeni bir gelir kapısı açmış oldu. MEB proje ile ülke kaynaklarının doğru kullanımı ve okulların teknolojik donanımının artılacağını belirtse de beklenen olmadı.

Bakanlık bu süreçte 21 bin 988 okulda 228 bin etkileşimli tahta, 14 bin 937 okula altyapı kurulumu ve 3 bin 362 okulda da tablet dağıtımı gerçekleştirdi. 2017 yılında bakanlık projede altyapının yüzde 66, etkileşimli tahtanın yüzde 71, altyapısı tamamlanan okulların erişim oranı yüzde 66 ve tablet dağıtım oranını da ise sadece yüzde 19 oranında tamamlandığını açıkladı. Öğrencilerin bile kolayca şifrelerini kırarak diledikleri gibi kullandıkları tabletlerden istediği verimi alamayan MEB, gerçekleştirilemeyen hedeflerden yıllar sonra dönme yolunu seçti.

Maliyeti milyarlarca lirayı bulsa da hükümet, Fatih’ten vazgeçmeyerek proje kapsamında 5 Aralık 2017 sonrasındaki sözleşmelerle yapılacak mal teslimi ve hizmet alım işlerini katma değer vergisinden (KDV) istisna tuttu.

Düzenlemenin yeni yılda uygulamaya girmesinin ardından Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da “Kodlama derslerinin uygulamalı işlenebilmesini teminen öğrencilerimize tablet yerine klavyeli bilgisayarlar dağıtmayı planlıyoruz” diyerek tablet döneminin sona erdiğini açıkladı.

Bütçe planlamasında bakanlık Fatih Projesi için bu yıl da 1 milyar 18 milyon TL bütçe ayırdı. MEB bu bütçenin 500 milyon TL’sini 4.5 milyon tabletli öğrenci hedefine ulaşabilmek için harcayacağını belirtti. Bakanlığın tablet yerine öğrencilere klavyeli bilgisayarlar dağıtması kararının maliyeti de milyarları bulacak. Bu kapsamda önümüzdeki yıl ilk olarak 2 milyon 700 bin bilgisayarı 5. Ve 9. Sınıf öğrencilerine dağıtımı bekleniyor.  

 

 
     
 

Yorum yazmak için tıklayın

 

   

06.02.2018

 
   
     
 
 
 

~~ F&F Gazetecilik İlan ve Reklam Ajansı ~~
* Sitede yayınlanan,Bölgede İlk Haber kaynaklı haberlerin izin alınmadan veya kaynak belirtilmeden kullanılması yasaktır.
* Sitemiz 1024*768 piksel ve üstü ekran çözünürlüklerinde sorunsuz görüntülenmektedir.Tavsiye edilen çözünürlük: (1280*1024)