Esenler'in Haftalık Tek Yerel Gazetesi
   
    | Bize Ulaşın  | Giriş Sayfam Yap  | Sık Kullanılanlara Ekle  |     
 
 »   Anasayfa
 »   Eğitim
 »   Sağlık
 »   Spor
 »   Siyaset
 »   Vitrin
 »   Arşiv
 »   İletişim
   
   
   

İşverene 30 gün içinde itiraz etme hakkı

     
 

Alt İşverenlik Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle, işverenler tebliğ süresinden itibaren yetkili iş mahkemesine 6 gün yerine 30 gün içinde itiraz edebilecek.

 
 

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın Alt İşverenlik Yönetmeliği'nin 13 maddesindeki değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna göre, 27 Ağustos 2008 tarihli ve 27010 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Alt İşverenlik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle asıl işveren-alt işveren ilişkisinin iş müfettişlerince incelenmesi sonucunda muvazaanın tespitine ilişkin gerekçeli müfettiş raporu bölge müdürlüğü yerine Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce işverenlere tebliğ edilecek.

İşverenler, tebliğ süresinden itibaren yetkili iş mahkemesine 6 gün yerine 30 gün içinde itiraz edebilecek.

İtiraz üzerine görülecek dava basit yargılama usulüne göre 4 ay içinde sonuçlandırılacak. Mahkemece verilen kararın temyizi halinde Yargıtay 6 ay içinde kesin olarak karar verecek.

Kamu idarelerince bu raporlara karşı yetkili iş mahkemelerine itiraz edilmesi ve mahkeme kararlarına karşı diğer kanun yollarına başvurulması zorunlu olacak.

Rapora 30 iş günü içinde itiraz edilmemiş veya mahkeme muvazaalı işlemin tespitini onamış ise tescil işlemi iptal edilecek ve alt işverenin işçileri başlangıçtan itibaren asıl işverenin işçileri sayılacak.

 

 
     
 

Yorum yazmak için tıklayın

 

   

05.09.2017

 
   
     
 
 
 

~~ F&F Gazetecilik İlan ve Reklam Ajansı ~~
* Sitede yayınlanan,Bölgede İlk Haber kaynaklı haberlerin izin alınmadan veya kaynak belirtilmeden kullanılması yasaktır.
* Sitemiz 1024*768 piksel ve üstü ekran çözünürlüklerinde sorunsuz görüntülenmektedir.Tavsiye edilen çözünürlük: (1280*1024)