Esenler'in Haftalık Tek Yerel Gazetesi
   
    | Bize Ulaşın  | Giriş Sayfam Yap  | Sık Kullanılanlara Ekle  |     
 
 »   Anasayfa
 »   Eğitim
 »   Sağlık
 »   Spor
 »   Siyaset
 »   Vitrin
 »   Arşiv
 »   İletişim
   
   
   
Zeytin Dalı'nda 'hilal' göründü

     
 

Afrin'e Zeytin Dalı Harekatı'nda TSK'nın hilal taktiği göründü. Hilal taktiği Türk ordusunun yüzyıllardır uyguladığı bir taktik olarak biliniyor. Hilal taktiği ile ilgili olarak emekli Albay Coşkun Başbuğ, Habertürk TV'de açıklamalarda bulundu. Başbuğ, "Mehmetçik zoru sever, zoru şeçti" dedi.

 
 

 

 

Afrin'e Zeytin Dalı Harekatı'nda 14. güne girildi. Kara birlikleri 8 kilometre derinlikte ve 130 kilometre uzunluğunda bir güvenlik hat oluşturuyor. Hat, Türk ordularının yüzyıllardır uyguladığı Hilal taktiği şeklinde tabir ediliyor.

"Afrin'de hilal şeklinde tertiplenme"

Habertürk TV'de TSK'nın Afrin Harekatı'ndaki son durumu değerlendiren emekli Albay Coşkun Başbuğ, şu değerlendirmelerde bulundu:

Hilal taktiği, aslında hilal şeklinde bir tertiplenme. Askeri literatürde tertiplenme şuydu; Fırat Kalkanı Bölgesi'nden girme, ama Mehmetçik zoru sever, zoru şeçti. Kıyıbaşıları tutarak biz bu dağlık noktalardan bölgeye giriş yaptık. Şu ana kadar bir dirençle karşılaşmadık.

"Hedef emniyet şeridi oluşturmak"

Emekli Tuğgeneral Naim Barbüroğlu ise şunları söyledi:

Burseya Dağı ele geçirildi, Bülbül Dağı da ele geçirildi. Yüksek olan yerler, avantaj sağlayan yerler ele geçirildi. Hedef 130 kilometre uzunluğunda ve 7-8 kilometre derinliğinde bir emniyet şeridi oluşturmak. Şerit ele geçirildiğinde TSK'nın operasyonları daha az zayiatla devam edecek. Sınır illere ve ilçelere atılabilen roketlerin sayısı daha az olacak. Tümünü ele geçirseniz bile mutlaka terörist unsurlar, böyle ormanlık araziye sızarak eylemler yapabilir ama bu eylemlerin sayısı düşer.

Hilal taktiği nedir?

Türk ordu geleneğinde yüzyıllardır uygulanan bir askeri taktik olan Hilal taktiği, Osmanlı Devleti ve ondan önceki Türk devletleri tarafından da sıklıkla kullanılıyordu.

Taktik, düşmanı çevreleyerek yok etmeyi amaçlayan askeri bir taktik. Ordunun 3'e ayrılarak düşmanın üzerine gitmesi, ardından geri çekilerek düşmanı merkeze çekmesinin ardından çevresini, hilal şeklinde sararak etrafından saldırması olarak biliniyor.    

 

 
     
 

Yorum yazmak için tıklayın

 

   

02.02.2018

 
   
     
 
 
 

~~ F&F Gazetecilik İlan ve Reklam Ajansı ~~
* Sitede yayınlanan,Bölgede İlk Haber kaynaklı haberlerin izin alınmadan veya kaynak belirtilmeden kullanılması yasaktır.
* Sitemiz 1024*768 piksel ve üstü ekran çözünürlüklerinde sorunsuz görüntülenmektedir.Tavsiye edilen çözünürlük: (1280*1024)