Esenler'in Haftalık Tek Yerel Gazetesi
   
    | Bize Ulaşın  | Giriş Sayfam Yap  | Sık Kullanılanlara Ekle  |     
 
 »   Anasayfa
 »   Eğitim
 »   Sağlık
 »   Spor
 »   Siyaset
 »   Vitrin
 »   Arşiv
 »   İletişim
   
   
   
MEB "Cihat"tan vazgeçti

     
 

MEB'in askıya çıkarıldığı ve tartışmalara neden olan din dersi müfredatındaki 'cihat' konusunda geri adım atıldı.

 
 

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), taslak öğretim programı askıya çıkarıldığında tartışma yaratan “cihat” konusunda geri adım attı.

Zorunlu din dersinin taslak müfredatında 6’ncı sınıfta “Hz. Muhammed’in Hayatı” ünitesinde anlatılan ve 9’uncu sınıfta “Temel İbadetler” arasında sayılan cihat konusu, dersin dün açıklanan nihai şeklinden çıkarıldı. Din dersine ait taslak program AİHM kararı nedeniyle Temmuz 2017’nin sonunda açıklanmıştı. Taslak programa göre, öğrenciler 6’ncı sınıfta “Hz. Muhammed’in Hayatı” ünitesinde cihat kavramıyla tanışacaktı. Öğrencilerin, ünite kapsamında Bedir, Uhud ve Hendek savaşlarının neden ve sonuçlarını açıklaması bekleniyordu. 9’uncu sınıfta ise “İslam’da ibadetler” ünitesinde cihad, “İslam Dininde Temel İbadetler” arasında sayılmıştı.

Sadece 11'inci sınıfta anlatılacak

Cihat, din dersinde sadece 11’inci sınıfta 3’üncü ünite olan “Kur’an’da Bazı Kavramlar”da anlatılacak. “Allah Yolunda Mücadele: Cihat” kazanımında öğrencilerin, “Kur’an’ı Kerim’de geçen bazı kavramları yorumlaması” beklenecek. Cihat şöyle anlatılacak: “Cihat kavramı, anlam genişliği göz önünde bulundurularak salt savaş ile sınırlandırılmadan tüm boyutlarıyla ve Mekki ve Medeni ayetlerin bu kavrama yüklediği anlamlar bağlamında ele alınır. Cihadın bir ibadet olarak farzı ayın ve farz-ı kifaye olduğu durumlara değinilir. Bu kapsamda ceht mücadele davet, tebliğ, irşat, emr-i bi’l maruf ve nehy-i ani’l münker, kıtal/mukatele ve şehadet kavramlarına yer verilir.”

 

 
     
 

Yorum yazmak için tıklayın

 

   

22.01.2018

 
   
     
 
 
 

~~ F&F Gazetecilik İlan ve Reklam Ajansı ~~
* Sitede yayınlanan,Bölgede İlk Haber kaynaklı haberlerin izin alınmadan veya kaynak belirtilmeden kullanılması yasaktır.
* Sitemiz 1024*768 piksel ve üstü ekran çözünürlüklerinde sorunsuz görüntülenmektedir.Tavsiye edilen çözünürlük: (1280*1024)