Esenler'in Haftalık Tek Yerel Gazetesi
   
    | Bize Ulaşın  | Giriş Sayfam Yap  | Sık Kullanılanlara Ekle  |     
 
 »   Anasayfa
 »   Eğitim
 »   Sağlık
 »   Spor
 »   Siyaset
 »   Vitrin
 »   Arşiv
 »   İletişim
   
   
   
“Esenler Bilim Şenliği” açılışı

     
 

Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yürütücülüğünü yaptığı, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, İstinye Üniversitesi ve Esenler Gençlik ve Spor Hizmetleri İlçe Müdürlüğü'nün ortaklığıyla hazırlanan "Esenler Bilim Şenliği" projesinin açılış programı, Prof. Dr. Âdem Baştürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir programla yapıldı.
 
 

 

 

TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında hibelendirilen, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, İstinye Üniversitesi ve Esenler Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü'nün ortaklığıyla yürütülen "Esenler Bilim Şenliği" projesinin açılış programı yapıldı.  

Prof. Dr. Âdem Baştürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir programa; Esenler Kaymakamı Hulusi Şahin, Esenler Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Taşçı, Üniversite temsilcileri, Şube müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.  

Proje Yürütücüsü Beytullah Çayıroğlu tarafından projenin amaçlarına ve faaliyetlerine yönelik tanıtım sunumunun ardından kürsüye davet edilen Esenler İlçe Kaymakamı Hulusi Şahin,  projenin ilçemize kazandırılmış olmasının önemine değindi. Kaymakam Şahin böylesine önemli bu projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Esenler Bilim Şenliği 1-6 Ekim 2018 tarihleri arasından gerçekleştirilecek. Bu kapsamda 3 farklı faaliyet icra edilecek.

 İlk olarak "Öğretmen Geliştirme Etkinlikleri" kapsamında 200 öğretmene 20 farklı atölye ile akademisyenler tarafından bilimsel ve sanatsal eğitim verilecek.  

Eğitimlerin ardından Esenler'de okuyan öğrencilerin hazırladıkları projeler "Proje Fuarı"nda sergilenecek. Proje Fuarı esnasında "Bilimsel Etkinlikler" başlığıyla planetaryum ile uzay keşfi, İstanbul Aydın Üniversitesi Roket ve Havacılık Kulübü gösterisi, model uçak yapma faaliyetleri gerçekleştirilecektir.  

Projenin özeti  

Esenler Bilim Şenliği projesiyle, öğretmenlerin akademik kariyerlerinin zenginleştirilmesi, bilimsel uygulamaları tanıyarak öğrencilerine ve çevrelerine tanıtabilmesi, öğrencilerin ve Esenler gençlerinin bilimsel verileri ortaya koyabilmenin heyecanını yaparak-yaşayarak hissedebilmesi ve eğitim öğretim çalışmalarında ihtiyaç duyulacak noktalarda birikimlerinin güçlendirilmesini amaçlıyor.

Bu sayede öğretmen ve öğrenciler atölye çalışmalarındaki kazanımlarını yakın çevreleriyle ve toplumla paylaşarak okullarına yansıtacak ve çalışma bölgelerinde farkındalık oluşturmak.

Esenler Bilim Şenliği projesi temelde Esenler 'de eğitim veren öğretmenleri ve eğitim alan öğrencileri kapsamaktadır. Proje kapsamında 200 farklı öğretmen eğitim alacak, 250 farklı öğrenci de aktif yararlanıcı konumunda yer alacaktır.

Proje hedef kitlesini oluşturan öğretmen ve öğrenciler elde ettikleri bilimsel deneyimleri yaşadıkları çevre ile paylaşarak bilimsel merakın topluma yayılmasında etkin faktör olacaklardır. Ayrıca çevrelerinde TÜBİTAK programlarına dair ilgi uyandıracak ve bilimsel araştırmalar yapma isteği oluşturacaklardır.

Proje çalışmaları, Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yürütücülüğünde; Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi ve İstinye Üniversitesi'nin işbirliğiyle yedi ay süreyle yapılacaktır. Bilim şenliği iki temel kısımla icra edilecek.

Birinci kısım "Öğretmen Geliştirme Etkinlikleri" içinde, akademisyenler liderliğinde gönüllü öğretmenlerle 20 farklı atölyede bilimsel etkinlikler düzenlenecektir.

İkinci kısmı "Proje Fuarı ve Bilimsel Etkinlikler" içinde de öğrencilerin okullarında hazırladıkları TÜBİTAK 4007 projeleri ile okul müfredatlarıyla uyumlu bilimsel projeleri sergilenecek, havacılık, uzay, model uçak konularında merak uyandırıcı gösteri ve etkileşimli uygulamalar yer alacak.

Bölgede  İlk Haber  

 

 

 
     
 

Yorum yazmak için tıklayın

 

   

26.05.2018

 
   
     
 
 
 

~~ F&F Gazetecilik İlan ve Reklam Ajansı ~~
* Sitede yayınlanan,Bölgede İlk Haber kaynaklı haberlerin izin alınmadan veya kaynak belirtilmeden kullanılması yasaktır.
* Sitemiz 1024*768 piksel ve üstü ekran çözünürlüklerinde sorunsuz görüntülenmektedir.Tavsiye edilen çözünürlük: (1280*1024)