Esenler'in Haftalık Tek Yerel Gazetesi
   
    | Bize Ulaşın  | Giriş Sayfam Yap  | Sık Kullanılanlara Ekle  |     
 
 »   Anasayfa
 »   Eğitim
 »   Sağlık
 »   Spor
 »   Siyaset
 »   Vitrin
 »   Arşiv
 »   İletişim
   
   
   
Öğretmen performans değerlendirme uygulaması devam etmeli
     
 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlerle ilgili ‘Performans Değerlendirme Uygulamasına’ Okul Müdürü Mahmut Balcı’dan tam destek geldi.

 
 

 

 

Esenler Aksoy Ortaokulu ve Esenler Aksoy İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Mahmut Balcı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Performans Değerlendirme Uygulamasının devam etmesi gerektiğini açıkladı.

“Yirmi dört yıllık tecrübem bana bu uygulamayı desteklemem gerektiğini gösteriyor” diyen Balcı, konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir açıklamaya yayınladı. Balcı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Aslına bakarsanız bu uygulama her meslekte olmalı ve bunu garipsememek gerekir. Bir okul müdürü olarak benim görüşüm bu yönde iken bazı Sendika yöneticilerinin ve “mış” gibi yapan bazı öğretmen arkadaşların ise bu uygulamaya karşı çıkmalarını doğal olarak karşılıyorum.

Çünkü bunların önceliği eğitimin kalitesi, öğretmenin işini iyi yapması yerine, daha fazla üye yapmak, vakit doldurmak, huysuz, kaytarmacı kişilere karşı mesafeli duran okul idarecilerinin okul ortamında ağırlıklarının artmasını boşa çıkarmaktır.

Birçok okul müdürünün şikâyetçi olduğu üzere bu tür sendikacılar ve emek harcamaktan uzak duran bazı öğretmenler;  dirayetli, disiplinli okul müdürlerinin çene çalan öğretmenlere engel olmaya yönelik takiplerini boşa çıkarmakla ilgileniyorlar.

Emeğin kutsallığı yerine fırsatın adamı olmaya çalışan bu kesimler, elbette okul müdürlerinin kendilerini denetlemelerini, kendilerine rehberlik yapmalarını, eksiklerini söylemelerini istemezler. Çünkü onlar her şeyi biliyor ve tam yapıyorlar. Bunlar okul idarecilerinin konumlarının sağlam olmasını istemezler. Bunlar okul müdürlerini anlamsız itirazlarla, polemiklerle meşgul etmeye çalışırlar.

Durum genelde böyleyken inanıyorum ki Öğretmen Performans değerlendirmesi uygulaması taşları yerinden kaldırdı. Herkese ‘işini tam yap’ dedi.

Ancak kaytarmacılar yine yan çizmeye, sosyal medya üzerinden uygulamanın sonlandırmasını savunacaklar.

Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı Sayın Yusuf Tekin’in, bu uygulamayı sürdürmesini diliyorum. Zaten kendisi de konuyla ilgili yaptığı açıklamada: Öğretmenlerin başarı, verimlilik ve gayretlerini ölçmek üzere her ders yılı sonunda kurum müdürü tarafından değerlendirileceği hükmü gereği, öğretmenlerimizin değerlendirilme işlemleri 30 Haziran tarihi itibariyle bitmiş olacaktır.

Bakanlığımız söz konusu değerlendirme sonuçlarını öğretmenlerimizin gelişim ihtiyaçlarını tespit ve öğretmenlerimizle ilgili politika geliştirirken veriye dayalı politika geliştirme amaçlarıyla kullanacak olup verilen puanlardan ötürü öğretmenlerimizin herhangi bir mağduriyet yaşaması söz konusu değildir. Bu yılki değerlendirme sonuçları üzerinden yapılacak analizler ve alınan dönütler sonucu değerlendirme sureci ve formlarla ilgili varsa aksayan ve eksik yönler tespit edilip sürecin önümüzdeki yıllarda daha sağlıklı işlemesi için gereken tedbirler alınacaktır.” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı Sayın Yusuf Tekin, yaptığı bu açıklamayla konunun sağduyulu bir şekilde takip edilmesini belirtmeye çalışmıştır. Ancak görünen o ki, birileri bu konuyu da yine sosyal medya üzerinden sulandırmaya çalışacaktır.

Eğitimci terleyen, yorulan, koşan ve ideali olan kişi demektir. Öğretmen özlük hakları açısından bir memurdur. Ancak öğretmen pedagojik ve meslek ahlakı açısından bir rehberdir, bir rol modeldir, bir ustadır, bir ruh mimarıdır. Terlemeyen, yorulmayan asla eğitimci olamaz.

Yanlış yapan ile doğru yapanı, görevini ihmal eden ile görevini tam yapanı, öğrencisi ile ilgilenen ile ders saati kadar düşüneni, başı sıkıştığında rapor alan öğretmen ile, işini tam yapan, okul idaresinin yaşadığı sorunları paylaşan, çözüm için gayret gösteren idealist öğretmenleri, okul idaresini başarısız kılmaya çalışan büro memuru gibi düşünen öğretmenler ile okul dışı vakitlerde de öğrencilerle ilgilenen eğitimcileri birbirinden ayırt etmek için performans değerlendirmesi uygulaması olmalı.  

Mesleğini tam yapan ile öğrenciyi, okulu ve idareciyi beğenmeyenleri birbirinden ayırt etmek için bu uygulama eksik yönleri giderilerek devam etmeli.  Bazı öğretmenler performans değerlendirmesi uygulamasını savunma görüşüme katılmayabilirler. Öğretmenlere yönelik seminerlerde de belirttiğim üzere öğretmen olmak için sadece dört yıllık fakülte mezunu olmak, formasyon almak yeterli değildir.  

Okul idaresinin istediği bir toplantının notlarını dahi yazıya dökmekten aciz ancak sosyal medyada kahramanlar gibi yorumlar yazan Kpss Sınav Uzmanı Öğretmenlerimiz öğretmenin rolünü ve önemini öğrenci velisi oldukları zaman daha iyi anlayacaklardır.  

Mesleğine değer katmayan, çocuğa şahsiyet kazandırmayan, mesleğini vicdani, ahlaki sorumluluklar çerçevesinde yapmayan öğretmenlerin başka hizmetlere alınması, işini dört dörtlük yapan, emanete sahip çıkanlar ise takdir edilmeli, ödüllendirilmeli. Ancak ödül, başarı ve takdir kriterleri de ayağa düşürülmemeli.

Umudum o dur ki, öğretmenlerin tam eğitimci, okul müdürlerinin de eğitim yöneticisi olarak görülmesiyle birlikte bu tartışmalar mutlak sona erecektir.” 

 

 
     
 

Yorum yazmak için tıklayın

   

Formun Altı 11.07.2016

 
   
     
 
 
 

~~ F&F Gazetecilik İlan ve Reklam Ajansı ~~
* Sitede yayınlanan,Bölgede İlk Haber kaynaklı haberlerin izin alınmadan veya kaynak belirtilmeden kullanılması yasaktır.
* Sitemiz 1024*768 piksel ve üstü ekran çözünürlüklerinde sorunsuz görüntülenmektedir.Tavsiye edilen çözünürlük: (1280*1024)