Esenler'in Haftalık Tek Yerel Gazetesi
   
    | Bize Ulaşın  | Giriş Sayfam Yap  | Sık Kullanılanlara Ekle  |     
 
 »   Anasayfa
 »   Eğitim
 »   Sağlık
 »   Spor
 »   Siyaset
 »   Vitrin
 »   Arşiv
 »   İletişim
   
   
   
Avrupa’dan Asya’ya pedal çevirdiler

     
 

Bağcılar Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 8. Uluslararası Barikat Film Festivali kapsamında yüzlerce bisikletli Avrupa kıtasından Asya’ya pedal çevirdi.

 
 

 

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Bağcılar Belediyesi farklı bir etkinliğe imza attı. 8. Uluslararası Barikat Film Festivali kapsamında yüzlerce duyarlı vatandaş saat 12.00’de Mecidiyeköy’deki Cevahir Alışveriş Merkezi önünde toplandı. Engelsiz vatandaşlar ve engelliler beraber bisikletlerine binip “Sessiz Çığlık Bisiklet Korteji” adıyla yola çıktı. Tekerlekli sandalyeleriyle gelen engelliler de onlara eşlik etti. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da engellileri bu özel günde yalnız bırakmadı. Çağırıcı da bisikletine binerek onlarla birlikte pedal çevirdi.

“Zihinlerdeki engelleri kaldırırsak hiçbir engelin kalmadığını göreceğiz”

Sessiz Çığlık Bisiklet Korteji’nin geçişi nedeniyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Avrupa’dan Asya yönüne doğru trafiğe kapatıldı. Yol boyunca çevredekilerden yoğun ilgi gören bisikletli grup köprünün ortasında durdu. Engellilerin önündeki barikatları kaldırmak için katılımcılardan bazısı bisikletlerindeki balonları patlattı bazıları da zil ve düdük çaldı.

Başkan Çağırıcı yaptığı konuşmada “Bizim yapmış olduğumuz etkinlik zihindeki engelleri kaldırmak. Eğer zihinlerdeki engelleri kaldırırsak hiçbir engelin kalmadığını göreceğiz. Bundan sonraki süreçte kimsenin engelli olmaması dileğiyle Dünya Engelliler Gününü icra ediyoruz. Bu amaçla bugün 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ndeyiz. Bu vesileyle de 15 Temmuz şehitlerimizi de yad ediyor rahmetle anıyoruz” dedi.

Festival Başkanı Hüseyin Nacar da engellilerin sesini duyurmak için burada olduklarını söyleyerek “Amacımız engelli kardeşlerimizin sesi, gözü ve kulağı olmak. ‘Bir düş kuruyoruz barikatları kaldırmak için’ diyerek çıktığımız bu yolda onların seslerini dünyanın dört bir yanına duyurmak için yüzlerce bisikletli ile pedal çevirdik”

“Üsküdar Meydanı’nda davetlilere konser verildi”

Konuşmaların ardından 1 saat kapalı kalan köprü, araç trafiğine açıldı. Etkinliğin devamında engelli vatandaşlar 15 Temmuz Şehitler Abidesi’nde şehitler için dua edip karanfil bıraktı. Etkinlik Üsküdar Meydanı’nda sona erdi.  

 

 
     
 

Yorum yazmak için tıklayın

 

   

07.12.2017

 
   
     
 
 
 

~~ F&F Gazetecilik İlan ve Reklam Ajansı ~~
* Sitede yayınlanan,Bölgede İlk Haber kaynaklı haberlerin izin alınmadan veya kaynak belirtilmeden kullanılması yasaktır.
* Sitemiz 1024*768 piksel ve üstü ekran çözünürlüklerinde sorunsuz görüntülenmektedir.Tavsiye edilen çözünürlük: (1280*1024)