Esenler'in Haftalık Tek Yerel Gazetesi
   
    | Bize Ulaşın  | Giriş Sayfam Yap  | Sık Kullanılanlara Ekle  |     
 
 »   Anasayfa
 »   Eğitim
 »   Sağlık
 »   Spor
 »   Siyaset
 »   Vitrin
 »   Arşiv
 »   İletişim
   
   
   

Okul alışverişine çocuklarla gitmeyin

     
 

Tüketici Başvuru Merkezi Genel Başkanı Güllü, "Veliler, kırtasiye malzemelerinin yanı sıra çocuklarının okul döneminde giyecekleri ayakkabı, elbise, şapka gibi ürünlerin listesini yaparak, yanlarına çocuklarını almadan alışverişe çıkmalı." dedi.

 
 

 

 

Tüketici Başvuru Merkezi Genel Başkanı İbrahim Güllü, 18 Eylül'de başlayacak yeni eğitim öğretim yılı dolayısıyla yapılacak okul alışverişi konusunda velileri uyararak, "Çocuklar, albenisi yüksek, kokulu, renkli, kabartmalı veya üzerinde çizgi film karakterinin bulunduğu ürünlere yöneliyor ve bunların alınması için ağlayarak ebeveynlerine ısrarcı oluyor. Veliler yanlarına çocuklarını almadan alışverişe çıkmalı." dedi.  

Güllü, çocuklarıyla okul alışverişine çıkan velilerin onları kıramadıkları için bütçelerini zorladıklarını söyledi.  

Bazı velilerin de bu nedenle sağlıksız ürünleri tercih etmek zorunda kaldığını anlatan Güllü, "Çocuklar, albenisi yüksek, kokulu, renkli, kabartmalı veya üzerinde çizgi film karakterinin bulunduğu ürünlere yöneliyor ve bunların alınması için ağlayarak ebeveynlerine ısrarcı oluyor." diye konuştu.

 Güllü, velilerin, kırtasiye malzemelerinin yanı sıra çocuklarının okul döneminde giyecekleri ayakkabı, elbise, şapka gibi ürünlerin listesini yaparak, yanlarına çocuklarını almadan alışverişe çıkmaları gerektiğini belirtti.  

İçinde uçucu madde bulunduran materyallerin alınmaması gerektiğini vurgulayan Güllü, şunları kaydetti:  

"Bu materyaller bağımlılığa yol açabiliyor. Çocuklar kalemleri veya kokulu silgileri ağızlarına sokabiliyor. Böylelikle zararlı maddeleri vücutlarına alarak ileride ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliyorlar. Satın alma esnasında dikkatli davranan veliler, çocuklarını, sağlığını riske sokacak bu ürünlerden uzak tutabilirler.  

Ayrıca bu tür riskli ürünleri tespit eden veliler, satın almamakla kalmamalı, mutlaka satıcıyı uyarmalı, hatta gümrük ve ticaret il müdürlüklerine veya bizzat bakanlığa şikayette bulunmalıdır. Veliler bir nevi müfettiş gibi davranmalı. Başka velilerin de aldanıp bunları satın almasını engellemeli."

 

 
     
 

Yorum yazmak için tıklayın

 

   

11.09.2017

 
   
     
 
 
 

~~ F&F Gazetecilik İlan ve Reklam Ajansı ~~
* Sitede yayınlanan,Bölgede İlk Haber kaynaklı haberlerin izin alınmadan veya kaynak belirtilmeden kullanılması yasaktır.
* Sitemiz 1024*768 piksel ve üstü ekran çözünürlüklerinde sorunsuz görüntülenmektedir.Tavsiye edilen çözünürlük: (1280*1024)