Esenler'in Haftalık Tek Yerel Gazetesi
   
    | Bize Ulaşın  | Giriş Sayfam Yap  | Sık Kullanılanlara Ekle  |     
 
 »   Anasayfa
 »   Eğitim
 »   Sağlık
 »   Spor
 »   Siyaset
 »   Vitrin
 »   Arşiv
 »   İletişim
   
   
   
Türkiye, ağız ve diş sağlığında sınıfta kalıyor

     
 

Ülkemizde ağız ve diş sağlığına yeteri kadar önem verilmemesi, önemli bir toplum problemi olarak karşımıza çıkıyor. 

 
 

 

 

Toplum olarak ağız ve diş sağlığı konusundaki karnemiz zayıflarla dolu… Ülkemizde ağız ve diş sağlığına yeteri kadar önem verilmemesi, önemli bir toplum problemi olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik hastalıklı dişler, ağız sağlığını etkilediği gibi insan vücudundaki diğer organların sağlığını da olumsuz etkiliyor.

Diyabet, kalp-damar hastalıkları, erken doğum riski gibi birçok sağlık sorununun ilerlemesine neden olan ağız ve diş sağlığı hastalıkları için erken teşhis, oldukça önem taşıyor.

Ülkemizde ağız ve diş sağlığına özen gösterilmemesinin ve diş hekimine gitme sıklığının oldukça düşük olmasının, problemlerin ilerledikten sonra tespit edilmesine yol açtığını söyleyen Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, tedavi sürecindeki gecikmenin kaybın boyutunu arttırdığını vurguladı.

Korkutan istatistik!

Türk Diş hekimleri Birliği’nin 2017 yılında paylaştığı bilgilere göre; 35-44 yaş aralığındaki kadınların %58,8’inde, erkeklerin ise %70,9’unda yoğun diş taşı birikimi mevcut. 65-74 yaş arasındaki bireylerin %48’nde total dişsizlik söz konusu. 35-44 yaş aralığındaki yetişkin bireylerin %89,3’ünün en az 1 diş eksikliği olduğu görülüyor. Bununla birlikte Türkiye’de diş hekimine gitme sıklığı yılda 0,9 iken, Avrupa’da bu değer yılda 5 ziyarete kadar çıkmaktadır.

Peki, ne yapmalıyız?

İlk olarak ağız ve diş sağlığının korunması için altı ayda bir düzenli diş hekimi kontrollerimizi ihmal etmemeliyiz. Diş çürümelerinin önlenmesinde sularda yeterli flor olması, düzenli olarak dişlerin fırçalanması, diş ipi kullanılması, aşırı tatlı ve şekerli yiyeceklerden olabildiğince kaçınma bunlar yendiğinde mutlaka dişlerin fırçalanması, diş hekimi kontrollerine gidilmesi temel uygulamalardır. Diş eti hastalıklarının önlenmesinde de diş fırçalama ve düzenli diş hekimi kontrolleri önemlidir. 

Doğru diş fırçalama tekniği nasıl olmalıdır?

Dişler fırçalanırken, diş ve diş etlerine paralel hizada dairesel hareketler uygulanmalıdır. Diş fırçalaması esnasında, dişlere veya diş etlerine çok hafif ya da çok kuvvetli baskı yapmaktan kaçınılmalıdır. Dairesel hareketler sonrasında, diş etinden dişe ve ağız boşluğuna doğru fırçalama devam etmelidir. Sağ, sol ve alt çene dişleri ayrı ayrı özenle fırçalanmalıdır. Diş fırçalama işlemi, dil fırçalamayla devam etmelidir. Dilin arka sırtından başlanarak, öne doğru fırçalama işlemi yapılmalıdır. Dil fırçalama için özel olarak hazırlanmış ve genellikle diş fırçalarının üst, arka kısmında yer alan dil temizleyici başlıklar bu amaçla kullanılabilir.

Diş fırçası seçimi sandığınızdan daha önemli!

Diş temizliğinde, diş fırçalarının niteliği ve dişlere olan uygunluğu büyük önem taşır. Bu nedenle diş fırçası seçerken gerekli özeni göstermeliyiz.  Diş fırçasının sapı rahat kullanıma imkan veren ve esnek boyunlu yapıda olmalıdır. En sağlıklı diş fırçası, kişinin dişlerini fırçalarken en rahat ettiği diş fırçasıdır. Diş fırçası, çok sert ya da aşırı yumuşak olmamalıdır. Fırça alırken, diş ve ağız yapısına en uygun olanı seçmek için diş hekimine danışmak doğru olacaktır.

Diş fırçalama işlemini konforlu bir hale getirmek isteyenler için manuel fırçaların yanı sıra, pilli diş fırçaları da vardır. Bu fırçalar, titreşimli ve döner başlıklarıyla etkili bir şekilde diş yüzeyinin temizlenmesine yardımcı olur. Manuel ya da pilli diş fırçası kullanımı kişisel bir tercihtir.

Diş ipi ne sıklıkla ve nasıl kullanılmalıdır?

Diş ipi mümkünse günlük yaşamda, diş temizliğinin önemli bir parçası olarak görülmelidir. Çünkü düzenli diş ipi kullanımı, diş fırçalarının ulaşmakta yetersiz kaldığı diş aralarına ulaşarak, gıda artıklarını temizlemektedir. Gıda artıklarının bu yolla düzenli olarak temizlenmesi, diş çürüklerinin oluşumunu önemli ölçüde engellemektedir.

 

 
     
 

Yorum yazmak için tıklayın

 

   

16.04.2018

 
   
     
 
 
 

~~ F&F Gazetecilik İlan ve Reklam Ajansı ~~
* Sitede yayınlanan,Bölgede İlk Haber kaynaklı haberlerin izin alınmadan veya kaynak belirtilmeden kullanılması yasaktır.
* Sitemiz 1024*768 piksel ve üstü ekran çözünürlüklerinde sorunsuz görüntülenmektedir.Tavsiye edilen çözünürlük: (1280*1024)